Ersättning betalades ut först efter förlikning

Text: Therese Thomasson
Publicerad 20 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 20 augusti 2010 6.53

Lomma.
Lomma har betalat ut nästan 15 miljoner kronor i ersättningar efter översvämningarna 2007. Men kommunens eget försäkringsbolag ville helst inte ersätta Lomma alls.

Totalt stannade notan för kommunen på 14,7 miljoner kronor. En miljon kronor av dem gick till att ersätta villaägarnas självrisker, resten har kommunen betalat ut i ersättning till villaägarnas försäkringsbolag.

– Det är 116 fastighetsägare som har fått ersättning och vi har gjort upp med alla nu, säger Lars Nordhemmer, chef på kommunteknik i Lomma.

Lomma kommun har också drivit en process mot sitt eget försäkringsbolag Kommunassurans Syd Försäkrings AB.

– Vi trodde att vi var försäkrade och vi fick gå till Lunds tingsrätt, men inte ens den klarade av att lösa tvisten så vi fick gå med på en förlikning, säger Lars Nordhemmer.

Förlikningen gav kommunen en ersättning på 3,6 miljoner kronor.

– Det fanns inskrivet i villkoren att försäkringen skulle ersätta oss vid skyfall som orsakade översvämningar, men försäkringsbolaget menade att det inte fanns någon praxis för det, säger Lars Nordhemmer.

Anders Forsström, vd på Kommunassurans, bekräftar att det stämmer.

– Vi har förändrat skrivelsen. Det blev ett fel från början. Skyddet skulle inte ha funnits med, säger han.

Inga försäkringsbolag ersätter kommuner vid skyfall som orsakar översvämningar. Det hade varit omöjligt, menar Anders Forsström.

– Det finns möjlighet för kommunerna att förbättra va-nätet. Då sker inte de här skadorna. Man kan inte lämna över alla kostnader till försäkringsgivarna, säger han.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu