”Lämpligt eller inte så har det gått fullt lagligt tillväga”

Staffanstorp.
Det moderata kommunalrådet Michael Sandin i Staffanstorp ser inte något problem med att bilda majoritet i fullmäktige med hjälp av Stefan Möllers röst. Oavsett om det som hänt är lämpligt eller inte så har Stefan Möller valts in i fullmäktige på ett lagligt sätt, menar han.

DEMOKRATI. – Hans handlingar får han själv stå för. Jag har ingen anledning att kommentera det för övrigt, säger Michael Sandin.

Stefan Möller är också med i M ode raternas styrelse hur ser du på det?

– Han är vald av medlemmarna på årsmötet. Jag var själv inte på årsmötet.

Hur ser du på att Moderater na har stöd av en mo derat som har valts in i fullmäktige gen om att skriva upp si tt namn på Sverige ­ de mokraternas blanka l ista?

– När jag går till fullmäktige med politiska förslag så är min roll att få ett så brett stöd som möjligt. Vilket parti stödet kommer ifrån spelar ingen roll för mig.

– Alla 41 ledamöter i fullmäktige är valda enligt svensk vallagstiftning. Sedan kan man tycka att den är märklig när det får konsekvenser att det väljs in människor i partier som inte har något med de partierna att göra. Det kan jag hålla med om. Men det är en sak för lagstiftaren. Oavsett om det är lämpligt eller inte så har det gått fullt lagligt tillväga.

Att for skare menar att det är oetiskt och ett s ätt att utnyttja sys temet hur kommente rar du det?

– Det finns en massa människor som har uttalat sig. Snälla du, jag är inte intresserad av att kommentera vad andra männi­skor tycker om det som har hänt. Det får stå för dem.

Att få stöd fr ån någon som kommit in i fullmäktige på det här kuppartade s ättet det är inget problem för dig?

– Det är din beskrivning av hur det har gått till. Jag är intresserad av att få stöd av alla som sitter i kommunfullmäktige. Alla som sitter i fullmäktige är lagligen valda att göra det.

Fler artiklar om Kapade mandat

Författare: Martin Runol
Publicerad 13 juni 2011 14.53
Uppdaterad 13 juni 2011 14.53

Staffanstorp
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu