KOMMUNFULLMÄKTIGE. Utförsäljningen av Staffanstorphus AB var nära att bli en fråga för folkomröstning i höstas. Motståndare samlade in 2 300 namn.
Sedan gjorde Socialdemokraterna överraskande upp med den moderata kommunledningen, och gick med på försäljning mot att köparen uppfyllde vissa krav.
Affären har sedan dess rullat på och köparen KPA Pension har redan presenterat sig för hyresgästerna. De drygt 700 lägenheterna säljs för 545 miljoner kronor.
Men det formella beslutet som krävts klubbades i fullmäktige på måndagskvällen. Det gick som väntat, men motståndarna från framför allt Miljöpartiet vädrade sitt missnöje i talarstolen.
– Kommunen tappar allt inflytande och blir beroende av aktörer på marknaden, var en av Olle Benners (MP) invändningar.
Lena Persson (FP) förvånades över att avsiktsförklaringen som säljare och köpare tecknat var så luddig, med formuleringar som ”överskådlig tid” och ”positiv attityd”.
Magnus Lunderquist från KD undrade vad som nu skulle ske med de 2000 som står i bostadskö i Staffanstorp.
Michael Sandin (M) svarade att ansvaret för bostadskön inte handlar om ägandet. Kommunen har lagt förslag som bäddar för 200 nya lägenheter de kommande åren, menade han.
Torbjörn Lövendahl (S) medgav att hans parti i grunden tyckte det var fel att sälja, men beskrev de nya ägarna som 290 kommuner, 21 landsting och 100 000 försäkringstagare.
– Vi går från allmännytta till samhällsnytta och folkrörelser. Inte illa i en moderatledd kommun.
Omröstningen slutade med 36 ja- och 3 nej-röster, varav två kom från Miljöpartiet och en från KD. Lena Persson (FP) la ner sin röst.