Artiklar som berör detta
Skolverket utreder föräldraanmälan
Polisen satsar mot mobbningen
STAFFANSTORP. Alla kommunala verksamheter ska rapportera avvikelser till B4,
Staffanstorps kommuns incident- och skaderapportering. Detta för att
kommunen snabbt ska kunna upptäcka negativa trender och kunna sätta in
åtgärder. Men fram till den 11 oktober i år hade bara åtta avvikelser
inrapporterats från Centralskolan, och bara en av avvikelserna innefattade
fysiskt våld.
En gång i månaden träffas en analysgrupp för att hålla koll på
säkerhetsläget i kommunen. Förutom kommunens säkerhetschef Michael Marklund
består gruppen av kommundirektör Ingalill Hellberg, stationsbefälet vid
polisen, analysstrategen, kommunstyrelsens ordförande Michael Sandin och
oppositionsrådet Torbjörn Lövendahl.
Det finns 40 polisanmälningar om brott på Centralskolan i år, varav åtta misshandelsfall, två ofredanden och två olaga hot. Hur kommenterar du det?
–Då har Centralskolan slarvat med inrapporteringen. Jag har inte fått in det
här. Jag är mycket förvånad. Och nio misshandelsfall är nio fall för mycket.
Varje fall innebär mänskligt lidande, säger Michael Marklund.
Hagalidskolan, med lika många elever som Centralskolan och färre polisanmälda misshandelsfall, har rapporterat in 22 avvikelser.
–Om det beror på att de har bättre rapporteringsdisciplin eller lägre toleransnivå det vet jag inte, säger Michael Marklund.
Centralskolans biträdande rektor Lennart Rosell menar att rapporteringen och det som har hänt initialt ibland kan ha glömts bort på grund av ivern att lösa en uppkommen situation. Många pusselbitar måste fås ihop innan en rapport kan lämnas.
–Till exempel är det viktigt att lämna en exakt tidpunkt för när något har
hänt, och det är inte alltid man har det från början.
Michael Marklund håller med om att det är viktigt att få fram sanningen om vad som hänt. Han menar också att cirka två avvikelser per månad (som i fallet med Hagalidskolan) inte är så mycket för en stor skola.
–Men bakom varje siffra finns en människa som blivit kränkt. Och som förälder har man naturligtvis nolltolerans. Jag har själv en son som råkade ut för något på Centralskolan. Samtidigt så reagerade jag lite mindre starkt när jag fick förklarat vilka problem som låg bakom angreppet.
B4 (before) är en firma i Skurup som tillsammans med
säkerhetsavdelningen i kommunen har utvecklat ett system för incident- och
skaderapportering.
% är glada
% är likgiltiga