90-åring tvingas till nytt boende

Text: Maggie Strömberg
Publicerad 24 november 2009 1.30 Uppdaterad 27 november 2009 23.30

Staffanstorp.
Ingeborg Persson får inte fira 90-årsdagen på Pilegården. Kommunen har bestämt sig för att lägga ner hennes avdelning. Nu tvingas hon flytta till ett dyrare boende.

Ingeborg Persson tyckte att väggarna i hennes rum var fläckiga när hon flyttade in. Därför har hon satt upp tavlor, tallrikar och tidningsurklipp med kungafamiljen på sina väggar. Rummet på Magnoliagården är större, men Ingeborg Persson vill inte flytta.

– Nä, det är jag inte intresserad av. Jag tänkte stanna, men de sa att det inte fanns någon som skulle ge mig mat här, säger hon.

Det nya rummet kommer att kosta cirka 8 000 kronor. 2 000 mer än vad hon betalar idag.

– De sänker pensionen och höjer hyran, säger Ingeborg Persson.

Hennes vän Rut fyller 100 nästa år, när hon själv fyller 90. De kommer att hamna på olika avdelningar på Magnoliagården men har lovat att åka hiss de tre våningarna och hälsa på varandra. De ska ha kalas tillsammans.

– När jag hörde om att vi skulle flytta sa jag ”ge mig en spruta i armen”. Jag har levt så länge redan. Men för Ruts skull får jag följa med. Men de på kommunen. De kan inte tycka om mig, den saken är klar, säger Ingeborg Persson.

I oktober kallades de fyra boende tillsammans med anhöriga till ett informationsmöte om flytten. Men det kändes som att allt redan var bestämt, när kommuntjänstemännen berättade att det ska bli hospice i huset och att deras avdelning skulle läggas ner.

Kurt Eickers fru Liselotte Eicker måste också flytta. Nu har han sagt till personalen att sluta prata om det, hon blir för orolig.

– Jag ska göra i ordning det nya. Möblera och sätta upp gardiner. Men jag tänker inte tvinga min fru att flytta. Det gör jag inte. Då får kommunen tvinga henne.

Han vände sig till en jurist efter beskedet för att få höra om sina alternativ. Juristen sa överklaga. Men det gick inte att överklaga, för tjänstemännen har inte fattat något formellt beslut.

– Det här är deras trygghet. Deras lilla värld. Här har de sina rutiner. Det känns som att kommunen fattar ett beslut och flyttar pjäserna. Det handlar inte om människor för dem, säger han.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "90-åring tvingas till nytt boende"?

  • Klassamhälle
  • Oavsett om man jobbar, är pensionär, sjuk eller arbetslös så lever vi i ett klassamhälle där de rika óch fattiga lever på olika vilkor. Det är inte andra svaga och fattigas fel att vi fattigpensionärer har det svårt. Den här borgliga regeringen har drivit en medveten politik där man gjort det bättre för redan rika med höga löner och det sämmre för fattiga, sjuka, arbetslösa och pensionärer. Det är det vanliga klassamhället som drabbar oss och inte att andra fattiga har en annan hudfärg.
  • Greta
  • tisdag 24 november 2009 kl 08:05

  • Kommunen är ett vinstdrivande företag
  • Kommunerna bryr sig inte ett dugg om de gamla. Min farmor har även hon "blivit överkörd" av i hennes fall, Lunda kommun. 87 år, dement och hjärtsjuk, tvingar de hem henne igen, istället för ett äldreboende. Allt ansvar läggs på de närstående istället. Tänk så mycket lättare kommunerna hade haft det, om inte folk blev gamla....
  • anonym
  • tisdag 24 november 2009 kl 08:12

  • Många aspekter
  • Det är inte lätt med förändringar när man är gammal, det förstår vi nog alla. MEN glöm inte att läsa vad man ska använda rummen till i stället! Hospice - dvs vård i livets slutskede. De av oss som har följt döende släktingar och deras vård kan nog inse att detta måste få ta plats och skötas på ett värdigt sätt
  • Karin Pettersson
  • tisdag 24 november 2009 kl 08:46

  • POLITIKER SOM TROR DE ÄGER KOMMUNEN.
  • Tyvärr har många politiker fått för sig att de äger kommunen och driver den som ett företag - inte att ge den service som väljarna och kommunmedborgarna valt dem att utföra. Man läggar gärna verksamheter i bolag - då minskar insynen och medinflytandet också. Nu har ni chansen när det är VAL 2010.
  • LYK
  • tisdag 24 november 2009 kl 08:53

  • LYK
  • nä de styr även efter 2010 så kommer politiker att styra inte äga! hur svårt kan det bli för trollen? hahaha
  • rött ä sött
  • tisdag 24 november 2009 kl 09:14

  • Nä, vi har bara giriga politiker.
  • Man kan bara be till högre makter att våra giriga politiker kommer i liknande situation när de blir gamla. Det är bara de högre makterna som kan reglera saker och ting när stadens politiker ligger på knä för Mammon.
  • Tandtroll
  • tisdag 24 november 2009 kl 09:35

  • Politiker TÄNK TILL!
  • Hur kan man plocka ut 8000 för boendet?? Skandal hur man behandlar människor som tjänat Sverige i närmare 100 år!!! Tänk till innan det är för sent! Ett flertal av oss kommer att komma i samma sitution om vi vill eller ej - att bli 90 år och beroende av omsorg!
  • Sven i Lund
  • tisdag 24 november 2009 kl 10:29

  • Dags att byta regering
  • Vi kan inte längre tillåta detta. Nu måste vi åter se till att pensionärerna får det bra i Sverige. Då menar jag alla och inte bara de rika och friska. Den här regeringen driver en politik som bara gynnar rika, friska i arbete med höga löner. Byt ut regeringen så att även de som är gamla, sjuka, arbetslösa och fattiga får det bättre. Klassklyfterna ska bort inte bli större. Jag betalar gärna mer skatt för att hjälpa alla som har det sämmre.
  • Hasse
  • tisdag 24 november 2009 kl 10:57

  • Boendeskandal
  • När man röstar på borjarna så kostar det. Det är mycket konstigt att mäniskan inte kan lära sig något av historien. Moderaterna har aldrig delat med sig till sin nästa. Skattesänkninga till de välbärgade är deras melodi. Försäljningen av Pilegården är ett sett att ta in pengar till kassan.
  • Sven Levin
  • tisdag 24 november 2009 kl 11:00

  • HASSE
  • Vem har bäddat i många år? Skall Mona bädda åt folket?
  • ds
  • tisdag 24 november 2009 kl 12:29
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu