I flera veckor hade den 17-åriga flickan tvingats sälja sin kropp till kunder i Tyskland, Danmark, Staffanstorp och i Malmö. En halvtimme kostade 500 kronor, en timme tusen och en helnatt runt 3 000 kronor.
Hon berättade bland annat om hur hon blev skjutsad till en villa i Malmö för att stanna en hel natt.
– Jag vet inte om han var berusad eller narkotikapåverkad, men han började slå mig och dra mig i håret. Jag försökte göra mig fri från honom...
– Jag ringde NN och NN (de av tingsrätten dömda gärningsmännen) och sade att jag inte ville stanna, att han slog mig och ville ta mig med våld. Men de sade att jag skulle stanna, att han var trevlig eller något sådant. Så jag stannade lite till.
– Men sedan kom en kort kille med NN. NN sa att han avtjänat straff, suttit inne och att han behöver... jag ska ha samlag med honom gratis, jag var tvungen att göra det utan att få betalt.
– Sedan blev den första kunden förbannad och började slå mig riktigt ordentligt för han var så arg att killen hade stört honom.
Under vistelsen i Sverige kunde den slovakiska flickan inte göra sig förstådd med andra än med dem som tvingat henne att prostituera sig, och deras bekanta.
Men sedan träffade hon en kund, som hon tagit emot en gång tidigare men aldrig pratat med förrän nu.
– Han pratade polska eller något sådant... Det var den ende jag kunde göra mig förstådd med. Fast jag fattade inte allt han sade.
– Jag förklarade att jag inte gjorde det av fri vilja, att jag inte ville göra det. Han frågade varför jag inte berättade detta innan. Sedan åkte vi till stationen för att se om jag kunde få biljett och åka hem samma dag, men det gick inte. Sedan körde han mig till polisen. Han gav mig 500 kronor. Han stannade på parkeringen och jag gick ur bilen och gick in.
När flickan hade berättat vad som hänt för polisen försökte de förgäves identifiera hennes sista kund genom övervakningskamrorna på polishusets framsida.
Under rättegången har de två huvudmännen suttit och flinat åt 17-åringen. Vid halv elvatiden på torsdagen fick hon nog och lämnade salen.
– Det var för jobbigt för henne att uppleva det här igen, säger åklagaren Helena Ljunggren.
Förhandlingarna kommer att fortsätta fram till mitten av nästa vecka.
0% är glada
0% är likgiltiga