Barnvagn välte i buss

Staffanstorp.
När busschauffören körde in i rondellen välte barnvagnen och den fyra veckor gamla babyn Isabelle Nilsson hamnade med ansiktet mot bussgolvet.

STAFFANSTORP. Anledningen var att det fattades anordningar att spänna fast vagnen med. Och trots olyckan stannade inte chauffören.

– Oacceptabelt, säger Fredrik Schell på Skånetrafiken som anser att den bristande utrustningen bryter mot kontraktet mellan Skånetrafiken och Swebus.

I måndags, strax efter klockan 11, stod Marlen Larsson på busshållplatsen vid Vallby Mosse, i Staffanstorps kommun. Hon väntade på buss 174 och i vagnen låg fyra veckor gamla Isabelle. Mamma och dotter skulle åka buss tillsammans för första gången.

– När jag klev på fanns redan en barnvagn på bussen. Men det fanns inga remmar att spänna vagnarna med, vilket också den andra mamman hade reagerat på, säger Marlen Larsson.

Efter att hon ställt vagnen och låst fast hjulen, satte hon sig på ett av sätena.

När bussen kom till rondellen i Dalby upplevde Marlen Larsson att bussen körde in i rondellen med för hög fart. Sekunderna efter välte barnvagnen och dottern flög ut och hamnade med ansiktet mot bussgolvet, berättar Marlen Larsson.

– Jag vet inte hur jag reagerade. Jag vet bara att jag först satt med ett busskort i handen och att det efteråt kom en medpassagerare och lämnade tillbaka kortet till mig.

Flera passagerare hjälpte Marlen Larsson och hennes gråtande baby, men chauffören fortsatte att köra fram till ändhållplatsen i Dalby. Inte förrän då kom han fram och frågade hur det hade gått.

Isabelle Nilsson har undersökts av distriktssköterska och verkar ha klarat fallet utan skador. Både Marlen Larsson och hennes sambo Jörgen Nilsson har reagerat kraftigt på händelsen och är kritiska till chaufförens agerande och bussens bristande utrustning.

– Man borde kunna sätta fast en vagn ordentligt på bussen. Och i allra högsta grad borde chauffören köra mycket försiktigare med två barnvagnar ombord. Han bad inte ens om ursäkt, säger Marlen Larsson.

– Vi har ringt till Swebus och Skånetrafiken. De har sagt att vi ska höra av oss om det senare visar sig att Isabelle fått allvarligare skador av fallet.

Marlen Larsson har inte vågat åka buss med dottern sedan dess.

– Det lär nog inte bli på ett tag. Vi åkte buss eftersom vår bil var på reparation. Men nu har vi fått låna en bil under tiden så att vi slipper att ta bussen, säger hon.

Relaterade artiklar
blog comments powered by Disqus

Författare: Nathalie Nasr
Publicerad 9 augusti 2007 17.41
Uppdaterad 9 augusti 2007 17.41

Staffanstorp
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu