Nedskräpning, utrotningshotade djur och bensinförbrukning.
Det oroar sig eleverna på Anneroskolan för. Därför skrev de brev till Fredrik Reinfeldt om vad de skulle göra om de fick vara statsministrar.
De blivande femteklassarna berättade vad de skulle göra för att skydda miljön och naturen om de vore statsministrar.
Många elever tyckte att man borde sluta med bensindrivna bilar och köra mer på el. Eller med deras egen bilidé: smutsluftsdrivna bilar (SLD-bilar). Bilen drivs av den smutsiga luften och renar den. Alla delar på bilen skulle dessutom vara återvinningsbara.
Andra förslag rörde hur man kan rädda utrotningshotade djur, att man inte borde få hugga ner mer skog och böter på att skräpa ner.
Statsministern tyckte att eleverna hade många bra idéer och försäkrade att regeringen jobbar aktivt för att förbättra miljön. SLD-bilen fick eleverna ingen respons på, men Fredrik Reinfeldt håller med om att bensinförbrukningen behöver minska och hoppas att alla Sveriges bilar i framtiden ska vara oberoende av bensin. Om det blir med hjälp av SLD-bilen återstår att se.
Utdrag från elevernas brev till statsminister Fredrik Reinfeldt:
”Jag skulle bestämma att godis– och chipspåsar blev fulla. Och i Tom & Jerry-påsarna är det massa andra påsar. Det är inte miljövänligt!”
”Forskare borde forska mer om hur och varför mer och mer djur försvinner.”
”Alla ska köra elbilar. De ska vara gratis.”
”I affären skulle man bara sälja vegetarisk mat en gång i veckan.”
”En dag ska vi bara tänka på miljön. Då får vi inte använda dator, tv, bil, lampor osv. På sommaren blir bäst (vi vill ju inte frysa). Det kan vara en ledig dag, alltså en extra semesterdag.”