Det var en samling nöjda hembygdsvänner som på fredagsförmiddagen kunde bära in en nyligen donerad släde i den gamla smedjan i Nevishög som numera fungerar som hembygdsmuseum.
Det vinterbetonade fortskaffningsmedlet har stått i ett villagarage i många år hemma hos Göran och Anne-Marie Larsson i Staffanstorp.
En liten skylt avslöjar att den är tillverkad på 1930-talet och såld av Alfred M Jönssons Vagnförsäljning i Mellangrevie utanför Vellinge. Därefter tjänstgjorde den sparsamt i Anne-Marie Jönssons föräldrahem – en gård i Fuglie på Söderslätt.
Efter en kort transport på släpvagn finns den numera i tryggt förvar hos Staffanstorps hembygdsförening.
– Den har hela tiden förvarats inomhus och är i mycket fint skick. Några reparationer behövs inte, men damma av den får vi nog göra, säger Hans Nilsson som är ordförande i föreningen.