Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Rättegång bakom stängda dörrar i bordellhärva

Staffanstorp.
På tisdagsmorgonen inleddes rättegången mot de sju män som åtalats för människohandel och för att ha sålt och köpt sex av en 17-årig flicka.
Annons:

MALMÖ/STAFFASTORP. Rättegången hölls bakom stängda dörrar på åklagarens begäran. Det finns flera åtalspunkter och tre av männen anklagas för människohandel. Alla tre nekar till anklagelserna.

Den 62-årige Staffanstorpsbon som hyr huset där flickan bodde, säger att han inte var inblandad. De två andra, en 26-åring och en 38-åring, har samma inställning.

Staffanstorpsbon säger att han låtit 26-åringen bo hos honom tillsammans med sjuttonåringen i tron att de var ett par.
– Han har inte haft del i transporterna eller hennes göranden i Sverige, sa försvarsadvokaten.

Den 26-årige mannen medgav att flickan åkt med honom till Sverige från Slovakien.
– Hon har åkt med honom men han har inte gjort sig skyldig till brottslig verksamhet i sina kontakter med henne, sa hans försvarsadvokat.

Den 38-årige mannen, som utpekas som organisatör av sexhandeln, nekade också.
– Han har inte på något sätt utövat kontroll över målsäganden, sa hans försvarsadvokat.

Åklagaren yrkade på att 26-åringen och 38-åringen ska utvisas från landet med förbud om att återvända vid fällande dom. Båda är slovakiska medborgare. De invände mot åklagaren med motiveringen att de har familj och barn i Sverige.

Efter att de åtalade sagt att de var oskyldiga begärde åklagaren att rättegången skulle fortsätta bakom stängda dörrar och inga åhörare fick vara kvar i rättssalen.

Rättegången mot de sju männen varar i sex dagar.

Relaterade artiklar
Annons:
Annons:

Författare: Aöf Sjögren
Publicerad 8 december 2009 21.06
Uppdaterad 8 december 2009 21.06

Annons:
Staffanstorp
Annons:
Annons:
Bloggar
Läsarpulsen
Annons:
Toppnyheterna just nu