Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

25 år av rockig gemenskap

Svedala.

Det började med konserter på ett lastbilsflak för de närmast sörjande. Nu lockar kända artister varje år tusentals besökare till Svedala. I år fyller sommarrocken tjugofem år och som en del i firandet visas festivalen upp i bilder på Gamla brandstationen i Svedala.

Annons:

– Det här är mycket mer än bara nostalgi, säger Tobias Annerfeldt, sommarrockens fotoansvarige, när han visar runt på utställningen.

I flera månader har han jobbat med att plocka fram favoritbilderna. Av 100 000 festivalbilder har 1 000 valts ut. Några har skrivits ut, andra kommer att visas på digitalt på storbildsskärmar.

– Jag och Ellen [Nilsson] har valt ut bilder som vi tycker symboliserar själva festivalen. Gemenskap och värme står i centrum, det är det vi tycker att festivalen handlar om, säger Tobias Annerfeldt.

Utställningen är indelad i tre kategorier: artister, publik och funktionärer. Delen om funktionärerna är en hyllning till de runt 350 personerna som varje år hjälper till för att få festivalen att gå runt.

– Många av funktionärerna tar semester den veckan för att jobba här gratis. Vissa träffar man bara den veckan på året, säger Jessica Svensson som varit med från starten.

Vi stannar till framför Ellen Nilssons favoritbild, en bild som togs 1993.

– Det där är jag, min lillasyster och Jessica [Svensson]. Vi har varit med här sen vi var riktigt små. När jag blev äldre började jag städa både under och efter festivalen. Men nu har jag kommit dit jag vill. Jag är med i fotogruppen, säger hon.

Två långa väggar är nästintill tapetserade med scenbilder, samtliga med autografer. De äldsta bilderna är från 2003. Då började Tobias Annerfeldt plåta banden i samband med att de gick ut på scenen.

– Vi ser till att bilderna snabbt skrivs ut och när banden har spelat klart står vi redo och sticker bilderna i handen på dem för att få en autograf. Många förstår inte ens att det är en nytagen bild. Men eftersom det måste gå undan har det väl hänt att kvaliteten inte varit den bästa, säger han.

foto: Hussein El-Alawi

Vernissage ikväll

Utställningen har vernissage ikväll onsdag klockan 19. Gamla brandstationen håller öppet torsdag till söndag och utställningen avslutas på tisdagskväll.

Annons:
69 läsare har reagerat på denna artikel.

79% är glada"

11% är likgiltiga"

4% är nyfikna

4% är arga


Hur reagerar du på "25 år av rockig gemenskap"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Maria Lovén
Publicerad 16 maj 2012 06.30
Uppdaterad 16 maj 2012 12.27

Annons:
Svedala
Annons:
Annons:
Bloggar
Läsarpulsen
Annons:
Toppnyheterna just nu