Populärt debattforum stängs

Svedala.
Debattforumet Dialogen på Svedala kommuns hemsida har tillfälligt stängts. Forumet har under hösten använts flitigt av medborgarna som ställt frågor om bland annat friskolor och säkerhet i skolorna till kommunens politiker.

– Vi såg att medborgarna använde sidan mer intensivt under förra året och då insåg vi att det fanns bitar som vi inte riktigt hade koll på. Vi kände att det var läge att se över hur sidan och under den tiden kommer vi hålla sidan stängd, säger Linda Allansson Wester (M), kommunalråd Svedala.

Politikerna i beredningen för ekonomi och demokrati ska behandla frågan på nästa sammanträde, den 20 februari. De ska diskutera forumets utveckling och ta ställning till frågor som om medborgarna ska få vara anonyma och vad för användarvillkor som ska sättas upp.

De t är politikerna i beredningen för ekonomi och demokrati som ansvarar för dessa frågor i kommunen och vi tyckte att det var dags för dem att ta ställning till debattforumet, säger Linda Allansson Wester.

I många år har det funnits en tycka till-funktion på kommunens hemsida. Och Linda Allansson Wester säger att det inte finns några planer på att ta bort möjligheten.

– Det handlar om att sätta upp riktlinjer inte att vi vill hindra medborgarna att säga sitt, säger hon.

Under de drygt tre veckor som Dialogen hålls stängd hänvisas medborgarna till att mejla de förtroendevalda politikerna.

– Vi vill inte att debatterna ska försvinna vi vill bara se över verktyget så att forumet kan användas på bästa möjliga sätt, säger Linda Allansson Wester.

Mejladresser till kommunens förtroendevalda finns på: www.svedala.se

Författare: Maria Lovén
Publicerad 10 februari 2012 11.16
Uppdaterad 10 februari 2012 11.16

Svedala
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu