15-20 däck upptäcktes på torsdagen på vägen mellan Västra Tommarp och Hammarlöv.

Dumpade däck förbryllar

Text: Niclas Sörenson
Publicerad 12 mars 2010 10.47 Uppdaterad 12 mars 2010 11.09

Trelleborg.
Fler dumpade däck upptäcktes på torsdagen på vägen mellan Hammarlöv och Västra Tommarp. Det är tredje gången på kort tid som läsare hör av sig om dumpade däck i naturen. För bildemonteringarna är problemet inte nytt.

TRELLEBORG. Läsaren Ulf Persson fick syn på däcken igår när han var ute på promenad. På samma ställe där 25-30 däck låg dumpade i början av mars.

– 15-20 däck är det säkert, säger Ulf Persson om den senaste upptäckten.

I slutet av februari hörde en annan läsare av sig om en annan däckhög som låg i diket mellan Gylle och Fjärdingslöv. För de lokala bildemonteringsfirmorna är dumpade däck ingen nyhet.

– Ungefär samtidigt som ni skrev om det första gången hittade vi 30-40 däck här utanför en morgon, säger Tommy Sjöström, en av ägarna till TJ bildemontering på Sjöviksvägen.

Däcken ligger fortfarande kvar, men Tommy Sjöström säger att han ska ringa till kommunen och be någon komma och forsla bort dem.

Utanför Magnus bildemontering på Omvägen dumpas 4-8 däck i veckan, enligt vd Magnus Nilsson. Han tror att det rör sig om personer som velat lämna däck på Sysavs anläggning intill, men fått kalla handen. Magnus Nilsson har misstankar om senaste tidens däckdumpningar.

– Det finns fler som säljer däck än bara däckfirmorna, på Blocket till exempel. De får däck över och då är väl det här det lättaste sättet att bli av med dem, säger han.

Polisen har tidigare tagit upp anmälningar om däckdumpningar. Men tips behövs, enligt Johan SundkvistTrelleborgspolisen.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Dumpade däck förbryllar"?

  • Ändra reglerna för mottagandet av däck och fälgar
  • Vore det inte bättre för miljön om folk fick lämna sina däck och bilhjul på återvinninganläggningarna? Som det är nu ligger det däck och hela bilhjul lite varstans i naturen.
  • Erik
  • fredag 12 mars 2010 kl 13:49
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu