Den sista putsen på 100 år

Trelleborg.
Nu är de ute i ljuset – de två stora målningarna om hamnen från 1909 till idag. Och konstnären också för den delen.

TRELLEBORG. I en lokal i hamnen har Johan Falkman stretat med sina verk.
– Jag har bott i ateljén, somnat vid fyra på morgonen och vaknat vid 10 med strålkastarna i ansiktet, säger Johan Falkman.

I två år har han arbetat med projektet att måla hamnen under 100 år - de år som tågfärjelinjen mellan Trelleborg och Sassnitz funnits. Nu är resultatet klart. Två stora målningar på omkring 72 kvadratmeter totalt (Johan Falkman är själv inte säker på måttet) som skildrar arbetet och personerna i hamnen.

Centralgestalten på den översta målningen är en man, liknande en Jesusgestalt som växer ut från fyren och sträcker ut sina armar. En allegorisk figur som ska symbolisera ljus, arbete och framåtanda. I övrigt är de flesta figurer högst tagna ur verkligheten. Som Corfitz Beck Friis, den drivande personen bakom Trelleborgs hamn. Eller den kvinnliga hamnarbetaren som bekräftar undantaget bland alla män.
– Jag bad henne ställa upp och posera som trafikledare, säger Johan Falkman.

Människor på rad, stora maskiner och män som drar upp planer - Johan Falkman talar om arbetets armé när han tittar på sina målningar. En flört med kommunism? Eller nationalsocialism? Inte alls, säger han. Det handlar om övergången från ett hierarkiskt samhälle till ett mer dynamiskt. Från kungar till arbetare.

– Det är inte fråga om någon agitation. Det ska ses positivt som en samlad kraft som bär upp någonting med stolthet. Alla de här landsflaggorna ska ses positivt. Nationalism behöver inte vara något negativt. Att ha något att samlas kring är positivt, säger Johan Falkman som hittat inspiration i mexikanska revolutionsmålningar och tysk expressionism.

Under två dagar till står en lift uppställd för att konstnären ska kunna göra de sista justeringarna.
– Under transporten så blir det damm och fläckar, det går inte att komma ifrån. Så jag ska putsa och fylla i partier om det är något som jag missat.

Efter lite trevande på maskinen styr han den uppåt och alldeles intill den översta målningen.
– Jag har varit isolerad 24 timmar om dygnet 365 dagar om året tillsammans med de här skötebarnen. Nu har jag lämnat över dem. Jag ska bara upp och putsa lite, sedan försvinner pappa, säger Johan Falkman och skrattar.

På fredag börjar firandet av Kungsleden 100 år och på måndag kommer målningarna att officiellt avtäckas under högtidliga former av prinsessan Desirée.

blog comments powered by Disqus

Författare: Niclas Sörenson
Publicerad 4 juli 2009 02.00
Uppdaterad 4 juli 2009 02.00

Trelleborg
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu