Det är främst ekonomiska hänsyn som ligger bakom planerna på att stänga Västra småbåtshamnen.
De ständigt återkommande muddringsarbetena har blivit för dyra för kommunen.
– De fyra småbåtshamnarna går back med tre miljoner kronor om året. Enbart den här muddringen kostar över 100 000 kronor.
– Det är inte hållbart i längden, säger Eric Samuelson.
De fyra hamnarna är Smyge, Gislöv, Västra och Skåre. Värst utsatt för sandproblem i inseglingsrännan är Västra småbåtshamnen.
Sandmassorna som regelbundet korkar igen inloppet till småbåtshamnen kommer inte bara från bottnen, utan driver också in i hamninloppet med vind och strömmar.
Sammanlagt bedömer man att cirka 100 kubikmeter sand behöver tas bort den här gången.
– Vi muddrar på vårkanten och sedan dröjer det inte längre än till första stormen så är inloppet tilltäppt igen.
– Det går helt enkelt inte längre, det är en ”mission impossible”.
Enligt Eric Samuelson råder samsyn över partigränserna i frågan om pengautflödet för muddringen.
– Det pågår en formell process om detta. Vi politiker är överens och vi har haft samråd med berörda parter vid två tillfällen.
– Så processen att lägga ner hamnen har redan kommit en bra bit på väg.
När kan Västra småbåtshamnen stängas slutgiltigt?
– Eftersom ingen muddring är upphandlad efter sommaren 2013, så lär det vara slut efter nästa säsong.
I Västra småbåtshamnen har pontongrävarföraren Bo Olsson just avslutat morgonens muddring.
– Det här är helt klart ett mycket större jobb än vi trodde. Det ligger massor av sand kvar i inloppet och det är bara några decimeter djupt långt utanför själva hamnen, säger han.
Hur ska ni komma till rätta med det?
– Det vete fan, allvarligt talat. Det fylls ju på så fort det blåser lite!
Mats Lawesson, gatuchef i Trelleborg, säger:
– Vi har ingen bra lösning. Havet har vi ingen makt över. Och det ingår i vårt uppdrag att rännan ska hållas öppen.
– Så vi gör inseglingsrännan framkomlig. Men det handlar inte om någon totalmuddring. Vi gör det minsta möjliga.
Tekniska förvaltningen har sökt dispens hos länsstyrelsen för att få muddra i hamninloppet i sommar.
– Egentligen tar ju muddringssäsongen slut i början av april. Men det funkar ju inte riktigt så här, säger Mats Lawesson.
TRELLEBORG