Yrkesliv med många klädbyten

Vellinge.
Dag ett: inspektera en restaurang. Dag två: inspektera en hästgård. Livet som miljöinspektör är ett liv i kontrasternas tecken.

Vellinge. – Vi har ju ett omklädningsrum. Så det är andra kläder som gäller när man ska inspektera en restaurang, svarar Andreas Frostensson på frågan om hur en miljöinspektör väljer ut kläderna för dagen.

När man är Vellinge kommuns enda miljöinspektör så gäller det att vara förberedd på det mesta. En vanlig dag på jobbet kan innebära allt från ett besök på ett lantbruk eller verkstad till en golfbana eller restaurang.

När Sydsvenskan träffar Andreas Frostensson – för dagen iklädd grövre arbetsbyxor – så är han på väg ut till nystartade Gammelgård Stall & hästrehab i Vellinge som drivs av Cecilia Kristensson.

– Det byggs hästgårdar hela tiden i Vellinge. Det har fullkomligt exploderat det senaste åren, säger Andreas Frostensson som under sina 2,5 år på jobbet ideligen fått inspektera nybyggda gårdar i den hästtäta kommunen.

Cecilia Kristensson köpte Gammelgård sommaren 2007 och har sedan dess tillsammans med sin far, Torsten Kristensson, arbetat hårt för att rusta upp gården.

I höst ska det finnas 24 boxplatser. 7 platser är dock redan tagna av Lisa Andersson som hyr in sig på gården och driver ett separat företag som ska föda upp och sälja tävlingshästar.

Både Cecilia Kristensson och Lisa Andersson har nu sökt tillstånd enligt djurskyddslagen för sina respektive verksamheter. Ett tillstånd som kräver ett tillsynsbesök från miljöinspektören.

– Man kollar så det är byggt av rejäla grejer. Mycket handlar om att se till så att det inte finns någonstans där hästarna kan fastna, säger Andreas Frostensson samtidigt som han rycker i boxdörren.

Miljöinspektören går igenom byggnadstekniska detaljer och stämmer av med en checklista.

– Ofta är det småsaker man anmärker på. Djurhållningen fungerar annars väldigt bra i Vellinge, berättar inspektören som inte har stött på några skräckexempel så här långt.

Gammelgård Stall & hästrehab kommer att erbjuda inackordering och hästrehabilitering. Sammanträffande nog så är det just skador på hästar som miljöinspektören ska arbeta för att undvika – och gärna innan de ens uppstår.

Författare: Peter Zupanovic
Publicerad 19 augusti 2009 13.09
Uppdaterad 19 augusti 2009 13.09

Vellinge
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu