Forskningen måste vara gränsöverskridande

Aktuella frågor.

Regeringen bör arbeta för ett effektivare samspel mellan humanistisk-samhällsvetenskaplig forskning å ena sidan och teknik, medicin och naturvetenskap å den andra.

Det skriver Per Eriksson, rektor vid Lunds universitet, och Sven Strömqvist, vicerektor med ansvar för forskning vid Lunds universitet.

Sverige har unika möjligheter att etablera ett kluster av världsledande forskningscentra inom materialvetenskap och livsvetenskaper. Orsakerna är bygget av Max IV och att det finns en europeisk överenskommelse om att förlägga ESS i Lund. De båda satsningarna på forskningsinfrastruktur kan bidra till lösningar på samhälleliga utmaningar inom miljö, hälsa och energi.

I det svar som Lunds universitet har lämnat till regeringen inför dess kommande forsknings- och in­novationsproposition finns flera förslag på hur Sverige som forskningsnation kan stärka sin globala konkurrenskraft, inte minst i förhållande till den starka utvecklingen i Asien.

En viktig punkt är att regeringen i sin strategi för de kommande åren bör se till att ta tillvara potentialen i de nya forskningsanläggningarna som nu etableras i regionen. Det behövs incitament för mer forskningssamverkan i Sverige, till exempel inom livsvetenskaperna och mellan livsvetenskaperna och materialvetenskap.

Den samsyn som börjar växa fram kring de utmaningar som samhället – och därmed forskningen och utbildningen – står inför, så kallade Grand Challenges, ger anledning till att ta ett nytt grepp och åstadkomma ett effektivare samspel mellan humanistisk-samhällsvetenskaplig forskning å ena sidan och teknik, medicin och naturvetenskap å den andra.

De stora utmaningarna är till sin natur samhälleliga och gäller existentiella villkor. Forskningen måste därför vara gränsöverskridande. Den humanistisk-samhällsvetenskapliga forskningen behöver långsiktigt stärkas och ges en ny roll i de stora utvecklingsfrågorna.

Fler innovationsfrämjande insatser krävs också. Vid sidan av forskningsinfrastruktur behöver vi bygga upp forskningsinstitut, särskilt inom livsvetenskap och material. Lunds universitet har nyligen etablerat framtidsinstitutet Life Science Foresight Institute som är kopplat till Ideon Medicon Village i Lund. Likaså planeras ett materialforskningsinstitut med utgångspunkt från den materialforskning som redan pågår och verksamheten i de blivande anläggningarna Max IV och ESS.

Vi ser gärna att regeringen stöttar etableringen av institut i vår region eftersom de starkt kan bidra till ett ökat utbyte mellan forskning och näringsliv.

Innovationskontor Syd, som öppnades för några år sedan, behöver byggas ut och få större andel av de nationella resurserna. Noterbart är att 22 procent av alla ansökningar till det europeiska patentverket från svenska lärosäten kommer från anställda vid Lunds universitet. Det gör oss till det klart ledande svenska lärosätet på området.

Forskningspolitiken ska både säkerställa internationell konkurrenskraft och bidra till att forskningsresultaten kommer till nytta. Därför är det nödvändigt med fortsatt satsning på starka forsknings- och in­novationsmiljöer. Det görs lämpligen enligt internationellt mönster, vilket innebär att de nationella finansiärerna avsätter cirka 10 procent av tillgängliga forskningsmedel till dessa långsiktiga satsningar.

Vi välkomnar regeringens viljeyttring att stärka Sverige som forsknings- och innovationsnation och vi har höga förväntningar på den kommande propositionen. Sverige och Europa får inte tappa fart när nu stora delar av världen, bland annat Asien och Sydamerika, tydligt har stärkt sina positioner på den internationella forsknings- och innovationsarenan.

Per Eriksson

Sven Strömqvist

Författare:
Publicerad 11 februari 2012 19.13
Uppdaterad 12 februari 2012 00.05

Aktuella frågor
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu