"FRA-lagen kunde ha stoppats"

Aktuella frågor.
Om Sverige hade haft en författningsdomstol skulle FRA-lagen aldrig kommit till, skriver Detlef Quast, gästprofessor i informatik vid universitetet i Nürnberg, Tyskland.

Centern brinner för den personliga integriteten. Varför stödjer partiet då en lag som ger FRA obegränsade möjligheter att övervaka alla medborgare och sälja informationen till utländska intressen? Jo, centern har skapat en ny kontrollmyndighet. Med hänsyn till att nämnder som Försvarets underrättelsenämnd, Fun, aldrig har fått väsentlig information om FRA:s arbete (enligt de ledamöter som sitter där) är det naturligtvis befängt att tro att FRA lämnar sina hemligheter till en ny myndighet.

FRA:s generaldirektör Ingvar Åkesson, pressad i Rapport i frågan om man redan idag avlyssnar svenska medborgare, förnekade detta trots ett i TV visat internt FRA-dokument – läsbart även på internet – som medger detta. FRA har aldrig lämnat väsentliga bidrag till kontroll av dess verksamhet. Från underrättelseorganisationens utgångspunkt är det fullt rationellt.

Vi som på grund av tekniska expertkunskaper och liberal övertygelse sade nej till FRA-lagen hånades av regeringen och borgerliga ledamöter som okunniga mytspridare. Vi vet att det idag inte finns den teknik som lagen bygger på: sökalgoritmer som bara eftersöker utländska meddelanden.

Man måste genomsöka hela trafiken. Något som ett internt FRA-papper medger. På speciella punkter hos alla internetoperatörer – Telia Sonera vill gå emot detta förfaringssätt – kommer den kompletta trafiken att kontrolleras. Därefter byts informationen med utländs­ka underrättelseorganisationer. Detta står uttryckligen i propositionen. Det finns ingen möjlighet för myndigheter eller nämnder, sammansatta av politiker som antog lagen, att kontrollera FRA:s superdatorer eller, än viktigare, dess databas Titan. Vi finansierar via skatterna FRA och med höjda avgifter via teleoperatörer vår egen avlyssning.

Som datasäkerhetsexperter kan vi bara råda alla medborgare att bli osynliga på nätet genom följande enkla metoder:

Anonymisera IP-adresser och -portar, det vill säga datorns hemadress.

Kryptera meddelanden.

Sudda dagligen surfspår på datorn.

Detta gör det inte omöjligt, men avsevärt mycket svårare, för FRA:­s superdatorer och deras utmärkta tekniska personal att skaffa sig omfattande kunskaper om medborgarens bankförbindelser, köpvanor, surfintressen och förbindelser med massmedier, advokater eller präster samt att bevaka telefonsamtal via nätet, e-post- och SMS-trafik.

På vilka grunder den borgerliga alliansen, med centern i spetsen, är stolt över ett beslut som ger carte blanche till en icke kontrollerbar underrättelseorganisation att spana på och avlyssna alla medborgare överstiger min fattningsförmåga.

En författningsdomstol, likt den som i Tyskland stoppade liknande integritetskränkande lagar, hade antagligen förkastat en lag som strider mot de medborgerliga fri-och rättigheterna om fritt utbyte av information.

DETLEF QUAST

Författare:
Publicerad 2 juli 2008 23.00
Uppdaterad 3 juli 2008 00.03

Aktuella frågor
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu