"Öppna fjärrvärmenäten för konkurrens"

Aktuella frågor.
Det är dags att införa konkurrens i fjärrvärmenäten på samma sätt som i exempelvis det avreglerade telenätet, skriver Karin Jarl-Månsson, VD för Eon Värme.

Fjärrvärmen är en viktig del i omställningen till klimatsmarta energisystem, men marknaden för fjärrvärme är i behov av bättre konkurrens och ökad effektivitet för att kunna möta det växande behovet av klimatvänlig uppvärmning.

Förändringen på fjärrvärmemarknaden är en mycket angelägen fråga och en utveckling i den riktning som debattörerna beskriver är önskvärd för hela samhället.

Eon stödjer en utveckling mot öppna nät på fjärrvärmemarknaden. Det är dags att införa konkurrens i fjärrvärmenäten på samma sätt som i exempelvis det avreglerade telenätet.

En reformering av marknaden innebär att flera värmeleverantörer får rätt att ansluta sig till ett fjärrvärmenät och därmed möjlighet att leverera värme till kunderna i nätet.

Ett sådant system – så kallad tredjepartsaccess, TPA – skulle också kunna skapa möjligheter att successivt bygga ihop olika närliggande värmenät med varandra. För fjärrvärmekunderna i Skåne skulle det kunna innebära en större valfrihet och dessutom skulle marknaden i mindre utsträckning tvingas anpassa sig efter stads-, läns- och kommungränser.

En effektivare fjärrvärmemarknad i Skåne stavas därför TPA. Regeringen har nyligen utsett en särskild utredare som under våren förväntas lämna förslag på hur fjärrvärmenäten kan utvecklas med ett TPA-system.

Eftersom Eon starkt förordar konkurrens på energimarknaden hoppas vi att regeringen skyndar på arbetet med att skapa förutsättningar för framtidens fjärrvärmemarknad.

KARIN JARL-MÅNSSON

Författare:
Publicerad 30 november 2009 00.02
Uppdaterad 30 november 2009 00.03

Aktuella frågor
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu