Hamasmedlemmen och den palestinske flyktingministern Atef Adwan har, med sju assistenter, fått visum till Sverige och skall idag medverka i en antiisraelisk konferens i Malmö. Han har en väldokumenterad terroristbakgrund och har bla varit politisk rådgivare åt den förre Hamasledaren shejk Ahmed Yassin.
I förra veckan vägrades de Hamasrepresentanter som även planerat att resa till Sverige inresa till Frankrike av den franska regeringen med hänvisning till Schengenavtalet. Nu har svenska konsulatet i Jerusalem ändå utfärdat visum till Dr Atef Adwan. Flera andra länder är starkt kritiska eftersom ett visum till Sverige också innebär att man kan röra sig fritt inom Schengens medlemsstater utan gränskontroller.
I veckan gick riksdagsledamoten Mariam Osman Sherifay (s) ut med att hon bjudit in Hamas till Stockholm, en högst suspekt invitation. Att hänvisa till en svensk tradition av ”medling” innebär bara att göra sig blind för Hamas mål.
Statsminister Göran Persson sade nyligen att det inte fanns något nationellt intresse av att bjuda in Hamas och att visum till Schengenländerna, däribland Sverige, inte var aktuellt. Sverige har nu plötsligt utfärdat ett visum till en Hamasminister med högst tveksam bakgrund. Detta tyder på en labil svensk inställning, något som måste betraktas som farligt.
Redan tidigare har det knorrats från den kristna falangen inom socialdemokratin. Flera företrädare för Broderskapsrörelsen har uttalat att de avser att ha dialog med Hamas, oavsett om partiet är stämp-lat som terrororganisation eller ej. I sina stadgar slår den av EU terrorklassificerade organisationen Hamas fast att Israel bör utplånas och att en islamistisk stat skall grundas i hela det historiska Palestina.
Enligt FN, EU, Ryssland och USA skall några politiska kontakter med Hamas överhuvudtaget inte förekomma förrän Hamas tar avstånd från våldsanvändning. Dessutom måste organisationen erkänna Israels rätt att existera samt acceptera och fullfölja befintliga överenskommelser såsom färdplanen för fred.
Den socialdemokratiska regeringen har tidigare gjort analysen att den inte avser att tala med Hamas. Den intressanta frågan är vad socialdemokraterna eller ”rörelsen” egentligen står för? Vill man föra en dialog med en förvisso demokratiskt vald regering men också en terrororganisation, men vågar inte på grund av de beslut man gemensamt står bakom i EU? Är det orsaken till att regeringen låter andra företrädare föra socialdemokraternas verkliga talan? Eller vad är sanningen?
Istället för att bjuda in Hamas måste vi gemensamt säga ifrån att vi inte accepterar deras nuvarande stadgar. Hur illa känns det inte för alla muslimer som vill leva enligt samma normer som alla icke-muslimer här i det svenska samhället? Det är för alla dessa människors skull som vi tydligt måste ta avstånd från radikala krafter och visa att vi inte avser att acceptera eller tolerera detta i ett demokratiskt land som Sverige.
EWA BJÖRLING
TOBIAS BILLSTRÖM
% är glada
% är likgiltiga