"Vårdnadsbidraget skall ge ökad valfrihet"

Publicerad 22 januari 2010 0.05 Uppdaterad 22 januari 2010 0.05

Aktuella frågor.
Det kan aldrig vara en fälla att få mer tid med sina barn, skriver Yvonne Jönsson, ordförande för Kristdemokraterna i Malmö.

Proffstyckarna har på nytt attackerat Kristdemokraterna, vårdnadsbidraget och hemmaföräldrarna.

Snart påstår man att vårdnadsbidraget är roten till allt ont. Den uppfattningen kan man få efter att ha läst Sydsvenskans huvudledare med rubriken ”Gå inte i KD-fällan” (8.1).

Vi hävdar med övertygelse att den misslyckade integrationen i Sverige beror på mångårig felaktig socialdemokratisk politik och inte på vårdnadsbidraget. Vi hävdar även att vårdnadsbidraget ger ökad trygghet utan att för den skull behöva försvåra språkutvecklingen.

För många barn är förskolan en bra omsorgsform – men inte för alla. Många småbarn mår inte bra i förskolan och behöver annan form av barnomsorg. Vårdnadsbidraget har kommit till för att ge större valfrihet, för att vara ett komplement till förskolan – inte en ersättning.

Barnomsorgen skall organiseras med flexibilitet och utifrån barnets bästa. Samhället skall erbjuda föräldrarna valmöjligheter och inte påtvinga dem en viss uppfattning.

Psykisk ohälsa hos barn och unga kan oftast relateras till störningar under de första levnadsåren. Vad alla barn behöver för att utvecklas till trygga vuxna är kärlek, närhet och bekräftelse. Föräldrarna är de som bäst tillfredsställer dessa behov.

I Sverige har man tyvärr gjort socialistisk barnuppfostran till allmängiltig sanning om vad som är bäst för barnet och föräldrarna har hittills fått finna sig i vad överheten bestämt.

Stater med totalitära tendenser har försökt styra barnuppfostran genom att motsätta sig alternativa former, därför är det närmast genant när Sydsvenskan attackerar den utökade valfrihet som Kristdemokraterna har introducerat i Sverige för familjer med barn under tre år.

Det kan aldrig vara en fälla att få mer tid med sina barn. De positiva effekterna av vårdnadsbidraget överträffar vida eventuella negativa verkningar, alla illvilliga tolkningar till trots.


YVONNE JÖNSSON

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på ""Vårdnadsbidraget skall ge ökad valfrihet""?

  • Bra fr Jönsson!
  • Sydsvenskans åsiktsutprånglarredaktion förtjänar ännu mer kritik för att propagera för socialistiska lösningar men posera som liberaler.
  • Bo C Pettersson
  • fredag 22 januari 2010 kl 13:36

  • Välkommen replik
  • Att skylla en misslyckad integrationspolitik och försvårad språkutveckling på ett vårdnadsbidrag, som utnyttjas av en marginell del av alla småbarnsföräldrar är oerhört svagt. Det skulle möjligtvis passa på nyhetsredaktionerna på SVT och SR men är ett underbetyg för Sydsvenskan, doch ej helt oväntat. Den demokratiska socialismen av DDR-modell har efter 1970 gett oss en rationell men cynisk syn på små människor, dvs barn, och gamla människor för att inte nämna mottaggandet av invandrare.
  • B. Persson
  • fredag 22 januari 2010 kl 15:40

  • Det finns mycket mer att säga om Sydsvenskans linje ....
  • En bra replik mot den som vanligt hatfyllda Avellan-ledaren mot KD´s försök, att något lätta på den ekonomiska utpressningen av föräldrar som inte omedelbart lämnar sina barn till politiskt fostran. Beklagligt, att KD-skribenten inte fick plats att kraftig påtala Sydsvenskans himlaskriande hyckleri när de säger sig stå upp för mänskliga rättigheter och fritt val av livsstil samtidigt som de uttrycker sitt förakt mot människors frihet och livsstil när det gäller de egna barnens vård o fostran.
  • Krister Pettersson
  • lördag 23 januari 2010 kl 21:01

  • Kors i taket att den kom in!
  • Klockren replik som beskriver hur vi gräsrötter känner i själ och hjärta. Det är helt fantastiskt att för första gången på många år se en av alla insändare FÖR valfrihet och FÖR vårdnadsbidraget bli publicerad i Sydsvenskan. I flera undersökningar visar det sig att ca 70% av svenska folket kan tänka sig och önskar att de kunde stanna hemma längre med sina barn. Om valfriheten blir kvar eller inte beror helt på var människor lägger sin röst i nästa val. Vinner (s) väntar hårda tider för barnen.
  • Madeleine Lidman
  • söndag 24 januari 2010 kl 11:35
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu