Heidi Avellan: ”Norges sorg är också vår”

Opinion.
Knappt hade nyheten om en bomb i centrala Oslo nått ut innan de första mejlen droppade in på redaktionen, med väntat innehåll: Islamister påstods stå bakom, massinvandringen var orsaken och hatet mot vårt öppna västerländska samhälle syftet.

När så en man greps, och senare anhölls, som misstänks för både bomben i Norges politiska hjärta på fredagseftermiddagen och massmorden på ungdomslägret strax efteråt – och som om han är skyldig har minst 91 liv på sitt samvete – kom spekulationerna på skam.

Anders Behring Breivik är infödd norrman och beskrivs som kristen med högerextrema åsikter, nationalist och islamfientlig.

Ytterligare en ung man med vriden världsbild och självuppfattning tycks alltså ha tagit sig rätten att gå ut och döda för sina åsikters skull.

Detta är terrorns kärna: extremister på båda sidor, religiösa och politiska fanatiker struntar i alla demokratins spelregler om att argumentera för sin åsikt och tar till våld.

Men vad gäller målet träffar spekulationerna antagligen rätt. Som så många gånger förr är det vårt öppna västerländska samhälle.

Om svaret på terrorn blir att friheten kringskärs, att polisbevakningen kring beslutsfattarna ökar, att åsiktskontrollen skärps eller att folk inte vågar sig ut har terrorn nått sitt mål. Då har illgärningsmännen redan vunnit.

Därför får vi inte ge efter och låta rädslan styra.

Eller, som statsminister Jens Stoltenberg uttryckte det på en presskonferens på lördagsmorgonen: ingen ska få skrämma Norge till att inte vara Norge.

Landet har stått rakryggat i svåra stunder förr. Med omvärldens hjälp och stöd ska det lyckas också nu, mitt i allt detta ohyggliga.

Norges sorg är svår, men Norges sorg är också vår.

Fler artiklar om Attentaten i Norge

Författare: politisk chefredaktör, Heidi Avellan
Publicerad 23 juli 2011 11.04
Uppdaterad 23 juli 2011 11.04

Opinion
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu