Annons:
torsdag 23 maj 2013

Dina danska ögon

Heidi Avellan.

Världens modernaste land. Världssamvete. Naivt – die dummen Schweden. Eller en feministisk talibanstat – som Julian Assanges tillskyndare gör gällande.

Sverige.

I Danmark är bilden motsägelsefull: här börjar Asien – i Bullerbyn.

Läsningen av Mikael Jalvings Absolut Sverige – en rejse i tavshedens rige börjar inte bra: så typiskt danskt att inte se Sverige, utan bara det Sverige han vill se.

Ett exempel på danska mindervärdeskänslor, för att citera Politikens politiske redaktör Lars Trier Mogensen, som recenserade – eller snarare sågade – boken på kultursidorna (25.2).

Jalving ger igen för Lena Sundströms Världens lyckligaste folk – en bok om Danmark, som enligt honom fått fina utmärkelser ”for det særligt svenske synspunkt, at fordomme ikke skal luftes offentligt”.

Slarvig, fördomsfull, raljerande, suckar jag. Men efter några kapitel har Jyllands-Postens krönikörs koll på Moder Svea blivit en bladvändare, jag måste helt enkelt få veta vad han snappat upp i Islamic Center, vad han läst i Sydsvenskan eller vad han talat om med debattören Dilsa Demirbag-Sten.

Han tillför en ny synvinkel. Bitvis skev, men också ögonöppnande; svensk nutids- och samtidshistoria, fast med en allt annat än akademisk infallsvinkel.

Jalving må ha danska brillor, men det han tittar på är verkligen Sverige. Han tar uppdraget på allvar, åker runt, träffar folk, läser och funderar. Och rallarsvingarna är stiliga – som varför svenskundervisningen inte lockar i Rinkeby:

”Svenska eller fredagsbön? Tack, fredagsbön; svenska är so yesterday.”

När Malmös starke man Ilmar Reepalu förra veckan i Berlingske Tidende sade att Danmarks inställning till de fremmede stört Öresundsintegrationen reagerade svenska medier; danska fick väl bara sin syn på svenskar bekräftad.

Klart är att någonstans mitt på Bron blir världen en annan. Fokus skiftar. Och att hela sanningen skulle bo på ena sidan Sundet är inte troligt.

Låt det vara kristallklart, först som sist:

Den danska utlänningspolitiken är en skam för ett land som brukade vara vidsynt och öppet. Det som danskar och invandringskritiska svenskar avfärdar som ”politiskt korrekt” handlar om anständighet, medmänsklighet och vilja att följa internationella förpliktelser mot folk på flykt – och öppenheten mot världen är central för ”svenskheten”.

Ändå är det nyttigt att se på allt detta med andra ögon.

Jalving har följt den svenska debatten, från rätten att inte ta kvinnliga arbetsgivare i hand till kungens kaffeflickor och det otidsenliga fideikommisset som lever kvar på grund av Socialdemokraterna.

Men han kunde ha gjort ett mer noggrant jobb med hårdare källkritik:

Det finns skäl till att rättshaverister är just rättshaverister, de är ofta rätt ensamma om sin syn. Missnöjesbloggen Politiskt inkorrekt är inte heller något självklart sanningsvittne. Och att kalla oberoende liberala Dagens Nyheter ”reellt socialdemokratisk” stupar på sin egen dumhet.

Märkligast är ändå att Jalving snöar in på islam, som om detta vore något typiskt svenskt.

Hans undertext är att svenskarna inte fattar att islam håller på att ta över, medan danskarna håller emot. Udda är tolkningen av imamen Ayoub Chibli i Malmö som säger att sharia aldrig kan införas om inte samhället är redo: ”Jeg noterer i min notesbog: ’sharia skal inføres i Sverige’, og for fuldstændighedens skyld tilføjer jeg: ’En skønne dag.’ ”

Jalving hävdar också att pressen på bred front tagit ställning för kränkta muslimer mot konstnären Lars Vilks, vilket är rent nonsens.

Allt detta gör Jalving populär i främlingsfientliga kretsar. Hans huvudbudskap – att det svenska folkhemmet dör för att den politiska överklassen inte ser verkligheten och för att islamistisk fundamentalism och feminism dominerar – läses som sanning. Han betraktas som en som säger det svenska journalister ”inte törs”.

Men Jalving verkar ha haft svaren klara redan innan han begav sig ut på sina resa under valåret 2010. Och sedan valt att träffa folk som kunnat bekräfta hans fördomar. Om Ikea, Volvo och Saab. Om de politiskt korrekta svenskarna. Om synen på SD. Och – inte minst – om islam.

Underhållande och tankeväckande, så länge det tas med en nypa salt.

Läs boken, ändå.

Den är en välsmakande medicin mot liknöjdhet och hemmablindhet. Och även om den mosaik Jalving lägger är tendentiös så går det inte att bara vifta bort bilden av Sverige som en självgod och aningslös Bror Duktig.

Bilden stämmer inte?

I så fall gäller det att bemöta påståendena med fakta.

Ernst-Hugo Järegårds ”Danskjävlar!” är bra att hötta med näven till. Men mycket till argument är det inte.

Författare: Heidi Avellan
Publicerad 5 mars 2011 10.29
Uppdaterad 5 mars 2011 10.29

Annons:
Heidi Avellan
Annons:
Annons:
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu