All PR god PR

Text: Heidi Avellan
Publicerad 20 oktober 2009 0.05 Uppdaterad 23 oktober 2009 23.30

Heidi Avellan.
Muslimerna är vårt största utländska hot, skriver Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson i Aftonbladet, och beskriver med yvig brun fantasi hur människor från muslimska länder tar över det svenska samhället.

Och förvånar ingen.

Är SD främlingsfientligt? Det är som att fråga om påven är religiös.

Att AB publicerar debattartikeln – med kommentarer från juridiska experter som framhåller det publicistiskt djärva i tilltaget – är inte heller att häpnas över. Visserligen vägrar tidningen ta in annonser från SD, men kan nu inte anklagas för att tysta partiet och bidra till SD:s ömt vårdade martyrroll.

Men det är nu det intressanta börjar. I eventuella processer om tryckfriheten. För här har SD och AB ett gemensamt intresse:

AB vill – trots annonsförbudet – framstå som det fria ordets riddersman; chefredaktör Jan Helin är ”redo att riskera att bli dömd för brott för hans (Åkessons) rätt till det fria ordet”.

SD vill få så stora rubriker som möjligt.

Risken för ett juridiskt efterspel är stor. Dessvärre. För att bjuda på den uppmärksamheten är att spela SD i händerna: för ett pytteparti är all publicitet god publicitet.

Läs mer på ledarbloggen: sydsvenskan.se/opinion

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "All PR god PR"?

  • Amatörer
  • Bah....SD är styrt av amatörer som direkt efter sin konferens i Ljungbyhed går ut och befäster sin image som ett enfrågeparti. Det är bara tacka och ta emot. För övrigt borde "hets mot folkgrupp"-paragraferna strykas. De ger SD bara en möjlighet att spela offer-rollen("vi säger det ingen annan vågar"). Vi har lagar mot uppvigling redan, det räcker.
  • Tommy Fredriksson
  • tisdag 20 oktober 2009 kl 11:39

  • SD är ett fascistiskt parti ...
  • Sverigedemokraterna är ett fascistiskt parti med en nationalsoscialistisk agenda/metod och rasismen som det sammanhållande kittet. För en mer utvecklad kommentar läs bloggen "med vett och vilja" http://blogg.aftonbladet.se/24573 Roger Karlsson
  • Roger Karlsson
  • tisdag 20 oktober 2009 kl 14:18

  • hej
  • "Muslimerna är vårt största utländska hot", skrev aftonbladet på Jimmie Åkessons debattartikel. Det är skillnad på muslimer och Islam, men det har inte debattförfattaren och proffstyckaren till detta stycke text någon aning om.
  • arne
  • tisdag 20 oktober 2009 kl 17:41

  • faktafel!
  • "Muslimerna är vårt största utländska hot, skriver Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson i Aftonbladet" Nej, det var Aftonbladet som satte den rubriken!
  • Albert
  • onsdag 21 oktober 2009 kl 14:30

  • Pytteparti?
  • "för ett pytteparti är all publicitet god publicitet. " Jaha så 4.6% i senaste mätningen (lika mycket som Kd) e ett pytteparti? Jag skulle vilja kalla det ett regeringsparti o snart gör du det med, 2010 får vi äntligen in en vettig röst i riksdagen =)
  • Jay
  • onsdag 21 oktober 2009 kl 22:20
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu