Ännu en man för förändring

Huvudledare.
Barack Obama tog några dagars semester på Hawaii. Men hans konkurrent i det amerikan­­s­ka presidentvalet i november, John McCain, unnade sig ingen vila. Istället gjorde han utspel om Rysslands intåg i Georgien.

Åter kunde republikanen McCain betona något han har som demokraten Obama saknar: stor erfarenhet på det utrikespolitiska området.

Fördel McCain? Nog tycktes det så, men igår kom en snygg kontring. Obama meddelade vem han valt till sin vicepresidentkandidat: Joseph ”Joe” Biden.

Den 65-årige grundlagsexperten Biden är ordförande i senatens utrikesutskott och nyligen hemkommen från Georgien. Med 35 år i kongressen har han större politisk erfarenhet än McCain, som ännu inte meddelat vem som blir hans vicepresidentkandidat.

Åtskilliga bedömare påpekade snabbt att Biden även i andra avseenden kan tillföra Obamalägret sådant det hittills saknat. Och då inte minst förmågan att attrahera fler väljare i den vita arbetarklassen.

Biden växte upp i en stor katolsk familj i Delaware. Hans far var bilförsäljare och uppmuntrade sonen att läsa vid universitet. Det gjorde han och efter juridisk examen blev han i trettioårsåldern invald i senaten för demokraterna.

Till skillnad från Obama var Biden för Irakkriget, men varnade tidigt för kostnaderna för en lång ockupation. Han ses som en skicklig talare, men har gjort verbala klavertramp. Den sittande amerikanske presidenten George W Bush har Biden till exempel kallat för ”tondöv” och ”hjärndöd”.

Så ses Biden också som en tillgång för korrekte Obama om det skulle bli en smutsig valkampanj.

Men fördelar kan vändas till nackdelar och McCains strateger gör redan sitt bästa för att vända Obamas val av parhäst emot honom. Med sitt beslut sägs Barack Obama indirekt ha medgivit att han själv saknar tillräcklig erfarenhet för att bli president.

Visst kan valet av veteranen Joe Biden göra det lite svårare för Obamas kampanj att marknadsföra sitt huvudbudskap om förändring. Men om Obama vinner valet råder det ingen tvekan om att han intar Vita huset med ett förändringsmandat.

Förändring behövs i amerikansk politik. Liberala tummar bör därför hållas för Obama även på den här sidan av Atlanten. Men att döma av opinionsmätningar krävs en rejäl valspurt av demokraterna: det är väldigt jämnt och hos Zogby International leder nu McCain.

Nästa vecka hålls demokraternas stora konvent i Denver. Där skall Obama formellt utses till partiets presidentkandidat. Det skall också dryftas vad en demokratisk president skulle kunna tillföra USA.

Efter åtta år med George W Bush kan det vara en hel del.

Författare:
Publicerad 23 augusti 2008 22.53
Uppdaterad 24 augusti 2008 00.05

Huvudledare
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu