Drottning Silvia var igår gäst i Ekots lördagsintervju i radions P1. Hon gjorde en rad politiska uttalanden.
I den svåra avvägningen mellan personlig integritet – att den enskilde skall slippa avslöja vilka sajter som besöks i hemdatorn – och effektiviteten i barnporrjakten tog hon entydigt ställning för att samhällets kontroll över internet är för dålig.
Drottningen anser det vara ”väldigt viktigt” att Sverige följer Norge och Danmark och inte enbart har ett förbud mot innehav av barnpornografi utan också inför en så kallad tittförbudslag – det skall vara kriminellt att titta på barnporr på nätet.
I sak är det nog många som håller med drottning Silvia.
I sak är det nog inte lika många, men ändå en ansenlig grupp svenskar, som likt kung Carl Gustaf vill börja skjuta den i Sverige utrotningshotade vargen.
Men det hör inte hit.
Kungen och drottningen skall tiga. Eller som det fastslogs i den författningspolitiska Torekovskompromissen 1971: monarkin fick fortleva mot att kungahuset fråntogs varje form av maktutövning. Monarken blev en symbol, med ceremoniella uppgifter.
I slutet av 1990-talet lyckades drottningen genom påtryckningar i syfte att kriminalisera barnpornografiinnehav bidra till en grundlagsändring. Nu försöker hon ändra svensk lagstiftning igen. Det håller inte.
I lördagsintervjun fick hon frågan om det är för mycket munkavle på kungahuset. ”Ja, kanske”, var drottningens svar. Det är ”inte helt lätt” att ha åsikter ”som angår ens hjärta” men inte få uttala dem, sade hon.
Drottning Silvia har rätt. Kravet är omänskligt. Men svaret är inte att låta kungafamiljen tala fritt och styra politiken.
Svaret är att skrota monarkin, denna rest från fördemokratisk tid, en anakronism som gör narr av den blågula demokratin. Landets finaste ämbete går i arv. Och kungen, som enligt Regeringsformens femte kapitel inte kan åtalas, upphäver allas likhet inför lagen. Lägg därtill kryperi och allsköns fjäsk, som Vilhelm Moberg skrev om 1955 i Därför är jag republikan:
”I en monarki uppkommer det alltid en anda av undersåtlighet, som icke är fria medborgare värdig.”
Silvia bör få rätt att fritt bekämpa barnpornografi, hennes man bör få uttala att vargen måste skjutas, deras barn bör få köra rally, festa på Stureplan och själva avgöra om de vill gifta sig med en Ockelbobo. Som familjen Bernadotte. En familj bland andra. Någonstans i Sverige.
Leve republiken.
0% är glada
0% är likgiltiga