Men våldet tog över

Publicerad 8 mars 2009 0.03 Uppdaterad 8 mars 2009 0.03

Huvudledare.
Nätverket Stoppa matchens ”solidaritetsfest till stöd för Palestina” i Malmö igår blev inte den icke­vålds­manifestation som arrangörerna hade utlovat.

Inför ett stort medieuppbåd bröt sig autonoma grupper ur demonstrationståget och försökte storma Baltiska hallen, där Davis Cup-matchen mellan Sverige och Israel skulle spelas. Piketbussar demolerades och stenar kastades på oskyddade poliser.

Tack vare en massiv insats kunde polisen stoppa de maskerade demonstranterna. Åtta personer greps och ett hundratal omhändertogs.

Trots att polisen berömde arrangörernas insatser under tumultet, faller en del av det moraliska ansvaret för våldshandlingarna tillbaka på Stoppa matchen­nätverket, som lät autonoma grupper på uppskattningsvis bortåt tvåhundra personer, uttalat beredda att stoppa matchen med våld, delta i demonstrationståget.


Företrädare för dessa svartklädda deltagare gick igår ut i Sydsvenskan och berättade om sin inställning till Davis Cup-matchen och Israel. Men ytterst handlade deras åsikter om ett förakt för demokratiska spelregler. Utan omsvep förklarade de sig beredda att använda våld:

”Vad som än krävs för att vi skall ta oss in och stoppa matchen.”

Företrädare för Stoppa matchen beklagade att demonstrationen urartat i våldshandlingar. Men arrangörerna kan inte ha varit särskilt förvånade över händelseutvecklingen, med tanke på det allt mer uppskruvade tonläget.

Ann-Sofie Jakobsson från nätverkets mediekommitté gjorde en halsbrytande jämförelse, i linje med detta:

”I dag har Malmö blivit som i Gaza. Det är lika svårt här som där att demonstrera.”

Uttalandet tyder på en aningslös inställning till dem som bär ansvaret för svårigheterna, alltså våldsverkarna som inte respekterade vare sig ickevåld eller maskeringsförbud. De som tog manifestationens credo bokstavligt och handlade därefter. De som inte respekterar demokratins spelregler.


Det bestående intrycket är att Stoppa matchen lyckades bättre med sin marknadsföring inför manifestationen än med själva genomförandet.

Demonstranterna var färre än väntat – och mer våldsamma, enligt polisen.

Efteråt tog ordningsmakten det säkra före det osäkra och omhändertog demonstranter, främst ungdomar som dröjde kvar i kvarteret.

Tack för en underbar folkfest, lät det från en utomhusscen vid Malmö stadion när manifestationen avslutades med tal och musik.

Och visst, bitvis var det väl en fest. Men att det hela inte slutade i fiasko var polisens förtjänst.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Men våldet tog över"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu