Artiklar som berör detta
Så värst mycket feststämning lär det inte bli, varken för affärsidkarna och de boende i Västra hamnen eller för de aktivister som motsätter sig våld och skadegörelse.
Arrangörernas hot om att ”sätta de rikas trygghet i gungning” och krossa de rikas ”dröm om det goda livet” skrämmer många, både i och utanför Västra hamnen.
Erfarenheterna från det senaste årets ”fester” och ”festivaler” i Malmö och Lund förskräcker.
Reclaim the Streets gatufest på Föreningsgatan under European Social Forum i Malmö i september förra året urartade i upplopp med omfattande skadegörelse.
Stoppa matchen-manifestationen i samband med Davis Cup-matchen i tennis mellan Sverige och Israel i början av mars ledde också till kravaller och stenkastning.
Ockupationsfestivalen på S:t Lars-området i Lund förra månaden slutade i vandalisering av hus. Att bygga om hus till bostäder, kanske studentbostäder, blir nu dyrare och det hela försenas på grund av förstörelsen.
I alla dessa fall sade sig arrangörerna ha ett fredligt uppsåt. Och visst har det funnits inslag av verklig fest vid alla de nämnda tillfällena. Men det de framför allt har gemensamt är att de utmynnat i skadegörelse och kravaller.
Arrangörernas krav är i grund och botten legitima. Att demonstrera mot bostadsbrist, segregering och för politiska åsikter är en grundlagsskyddad rättighet. Men med yttrandefrihet och demonstrationsfrihet följer också skyldigheter.
Än en gång vilar ett tungt ansvar på arrangörerna för att våldsspiralen inte skall fortsätta i morgon. Demokratins spelregler måste följas. Våldsverkare och maskerade demonstranter måste hållas borta från manifestationen. Om detta inte går bör arrangörerna överväga att ställa in.
Och om Reclaim the Streets inte har upptäckt det än så har Malmöborna redan ”reclaimat” Västra hamnen. När arrangörerna skanderar ”de kommer aldrig att kunna stänga in sig nog för att vi inte ska kunna ta oss in!” så talar de om Malmös populäraste stadsdel.
För alla Malmöbor.
Från alla delar av staden kommer unga som gamla för att njuta av havsbad på Scaniabadet, skateboardåkning i Stapelbäddsparken och musik i solnedgången i Daniaparken.
Visst finns här lyxbostäder, men också studentbostäder.
Reclaim the Streets slår in öppna dörrar. Låt oss hoppas att det stannar vid det.
Det är dags för Malmöborna att kräva sin stad tillbaka. Hot, skadegörelse och kravaller skall inte förekomma, oavsett om man bor på Herrgården, Kirseberg eller i Västra hamnen.
Och det är dags för demokratin att kräva demonstrationsrätten tillbaka från våldsverkarna.
% är glada
% är likgiltiga