Ingenjörerna i medicinskåpet

Publicerad 11 oktober 2009 0.05 Uppdaterad 14 oktober 2009 23.30

Huvudledare.
I morgon bitti är den tänkt att dra igång – massvaccineringen mot svininfluensan.

Runt om i landet har sjukvårdspersonal mobiliserats för att på några få veckor sticka miljontals sprutor i lika många armar. Allt i det vällovliga syftet att förhindra en pandemi.

Enbart vaccinet till denna gigantiska kampanj – den största i sitt slag i modern tid – kostar staten närmare 3 miljarder kronor. Det är samhällsekonomiskt lönsamt, försäkrar de ansvariga. En uträkning från Smittskyddsinstitutet visar att samhället skulle spara bortemot 2,5 miljarder i uteblivna sjukskrivningar, läkarbesök och utebliven sjukhusvård om 60 procent av svenskarna vaccinerar sig. För att gå plus minus noll krävs bara att 30 procent tar sprutan.

Men alla verkar inte längre vara så övertygade om vaccinationskampanjens betydelse och förträfflighet.

Enligt en undersökning från opinionsinstitutet Sifo tidigare i veckan är det nu bara varannan tillfrågad som tänker skaffa vaccination. Det är en tydlig nedgång sedan i somras. Då var siffran närmare 70 procent. Andelen som uttryckligen tackar nej har samtidigt ökat från 19 till 36 procent.

Förklaringarna till det minskade intresset för vaccinering är många.

Smittspridningen har inte gått lika fort och inte varit lika omfattande som tidigare förutspåddes. Sjukdomen har dessutom visat sig betydligt beskedligare än vad som först befarades. För dem som inte befinner sig i riskgrupperna – som gravida, vissa diabetiker och kroniskt sjuka – är symptom och besvär i de flesta fall inte värre än för en vanlig säsongsinfluensa.

Riskerna med vaccinering har också diskuterats. Många av farhågorna är våldsamt överdrivna, som till exempel att vaccinet orsakar sterilitet eller förlamning. Andra argument är att massvaccinering skulle kunna försämra motståndskraften mot kommande – och kanske betydligt värre – varianter av influensa.

Att det finns en samhällelig planering och beredskap inför hotet om en besvärlig pandemi reser inga invändningar. Likaså är det utmärkt att medicin har beställts och att sjukvårdsorganisationen trimmats för att klara en eventuell anstormning.

Men beslutet om att vaccinera sig – eller inte – måste varje vuxen medborgare få fatta själv utifrån rak och saklig information. Bort med lock och pock, illa dolda hot och insmickrande vädjanden om hänsyn och solidaritet.

Därför är det, om uttrycket tillåts i sammanhanget, ett friskhetstecken att medborgarna nu vänder sig mot en av de många välvilliga ansträngningar som görs att försöka lägga deras liv till rätta.

Det finns redan alltför många och ivriga ombud för den sociala ingenjörskonsten här i landet.

Därför behöver de inte också dyka upp i varje medicinskåp.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Ingenjörerna i medicinskåpet"?

  • Ansvarslöst
  • Det är absolut ingen "våldsam överdrift" att vacciner orsakar sterilitet eller förlamningar. Problemet är inte vaccinet i sig, utan konserveringsmedlen. Här återfinns skräckexempel som fomaldehyd, neomycin eller kvicksilverbaserade timerasol. Att vacciner demografiskt sett är lönsamma är klart - att behandla ett autistiskt barn är för staten billigare 100 000 sjukskrivningar.
  • Fristorm
  • söndag 11 oktober 2009 kl 11:18

  • Men snälla nån....
  • All denna skräckpropaganda.... att folk bara orkar. Varför denna hysteri? Tror någon människa på fullt allvar att myndigheterna i Sverige skulle vaccinera hela befolkningen med något som skulle skada oss?? Jag ska absolut ta vaccinet. Vaccinet är testat på ett antal tusen personer o INTE EN ENDA har fått en allvarlig biverkning. Tycker detta börjar likna masshysteri.
  • Leg ssk
  • söndag 11 oktober 2009 kl 12:21

  • Olycklig ledarrubrik
  • Märk väl att social ingenjörskap inte utövas av ingenjörer utan av politiker och ideologer. Använd inte yrkesbeteckningen ingenjörer som tillhygge i debatten om vaccinationen.
  • Lennart
  • söndag 11 oktober 2009 kl 12:21

  • Vanlig influensa
  • Varför riskera att bli invalid pga vanlig influensa. Tror dock folk kommer rusa till vaccinering vid minsta tecken på epidemi.
  • Tvångsvaccinering nästa steg?
  • söndag 11 oktober 2009 kl 12:23

  • Säljande rubriker istället för analys
  • Svårt att veta det sedelärande i ledarartikeln, vad har Sydsvenskan gjort bättre än andra media och myndigheternas signaler till allmänheten? Jag kommer inte att vaccinera mig, det beslutade jag redan när vi i våras blev varse svininfluensautbrotten i Mexiko och Kalifornien. Hittills har väl bortåt 500 insjuknat i den influensan i Skåne. Vad kan media hjälpa till med, istället för att skrämma oss med millenniebugggar, fågelvirus, SARS, TWAR och nu svininfluensan? Fakta och proportioner saknas.
  • good story
  • söndag 11 oktober 2009 kl 12:59

  • Absurt
  • Varför menar man i artikeln att farhågorna är våldsamt överdrivna, när det finns klara bevis för att liknande vaccin har lett till dödsfall och förlamning förut? Vaccinet vi får innehåller dessutom kvicksilver, det verkar ju sunt att injicera det, eller? Med tanke på den skandal som Baxter vållade December förra året, är det otroligt att man ger detta läkemedelsföretaget uppdraget att producera vaccinet för svininfluensan. http://www.naturalnews.com/026503_pandemic_swine_flu_bioterrorism.html
  • En som helst inte vill injicera gift!
  • söndag 11 oktober 2009 kl 14:15

  • Dumheter!
  • Visst är det bra att vara på vakt mot statlig ideologi à la Myrdal, men missa inte sakfrågan. Ibland får man som fritänkande faktiskt förstå att man ingår i en helhet. Kalla det solidaritet eller något annat om du vill. Kanske dags för en kunskapsspruta för att höja den låga naturvetenskapliga/biologiska allmänbildningen i Sverige inkl. sydsvenskan.
  • peter
  • söndag 11 oktober 2009 kl 14:35

  • på laboratoriets frys
  • på det bacteriologa laboratioriet smids det onda planer. där finns bevarat olika epeidemiska sjukdomar allt ifrån spanska sjukan till lungsjudomar som tubercoloses till mag och tarmsjudomar cancer och AIDS. om man har bara "lite" kunskaper om hur man tar prover på människor med epidemska sjudomar kan man komma långt med att hävda en epidemi. och har kunskap om hur man på medeltiden lyckades tillslut att hävda Digerdöden.
  • marie baardh
  • söndag 11 oktober 2009 kl 14:42

  • ? ASD
  • Va e Svininfluensa ?
  • Blobbelobbe
  • söndag 11 oktober 2009 kl 15:05

  • Rättshaverister
  • Vet inte vad som är värst: masshysterin i media kring svininfluensan, eller alla rättshaveristiska tokstollar som ser vaccinering som ett hot mot hela mänskligheten. Ibland får man intrycket att nyhetssajternas kommenteringsfunktioner har fått ersätta den nedmonterade psykvården...
  • Trött på stollar
  • söndag 11 oktober 2009 kl 16:54
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu