Folkviljan finns

Publicerad 13 december 2009 0.03 Uppdaterad 13 december 2009 0.40

Huvudledare.
Hundratusen eller trettiotusen? Uppgifterna gick rejält isär om hur många som deltog i gårdagens demonstration i Köpenhamn. I vilket fall hördes massiva talkörer skandera slagord för ett bindande och ambitiöst avtal vid de pågående klimatförhandlingarna.

Deltagare från hela världen gick sida vid sida från Christiansborgs slotsplads till Bella Center, där förhandlingarna äger rum.

I stort gick det fredligt till. Men som ofta vid större demonst­rationer fanns vissa vandaler i leden. Köpenhamnspolisen sade sig vid 19-tiden ha gripit cirka 700 personer som uppträtt våldsamt.

Beteendet må ha bottnat i frust­ration över att politiska ledare inte gjort mer för att rädda klimatet. När demonstranter tar till våld lyckas de ändå aldrig uttrycka annat än förakt för det demokratiska samhälle som ger dem rätt att demonstrera.

Betonas bör dock att våldsverkarna var en liten minoritet i det två kilometer långa tåget. Och oavsett vilken deltagarsiffra som bäst speglade verkligheten framgick vilken folkvilja som finns för att bromsa klimatförändringar.

Återstår bara att se om de politiska ledarnas vilja att göra detsamma är tillnärmelsevis lika stark.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Folkviljan finns"?

  • Att det finns en
  • "folkvilja" för att bromsa klimatförändringar kan man hålla med om. Men i vilken utsträckning är representanterna för denna "folkvilja" berädda att dra ner på sin egen konsumtion och energiomsättning, betala mer i skatt på sina inkomster mm som de anser att andra skall göra. Vi bör notera att många av dem om kommit från andra länder till Köpenhamn för att protestera har flugit hit. Samtidigt som de officiellt fördömer den formen av resande. Hyckleri?
  • pga
  • söndag 13 december 2009 kl 10:58

  • Folkvilja?
  • Låt oss anta att det var 100 000 demonstranter, då var det ca 4 900 000 danskar som inte demonstrerade. Såg en intervju med en tonårsflicka som rest från Indien för att delta, hennes miljöpåverkan har med flygresan vida överstigit vad jag lyckas skita ner miljön med på ett år. Tror någon att dessa 30-100 tusen demokratiskt sinnade demonstranter, påverkar någonting? Kommer någon verkligen att avstå vad de anser sig behöva för att "folkviljan" demonstrerar? God jul, utan ljus och klappar
  • Calle S B
  • måndag 14 december 2009 kl 06:46

  • Vanedemostranter
  • Vad man kan se på bilder från demon så är det samma människor som alltid figurerar vid protestmarcher. Unga gapiga vänsteranhängare som knappt jobbat eller betalat en krona i skatt under sitt liv.
  • Andersson
  • måndag 14 december 2009 kl 07:39
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu