Diskriminering åt alla?

Huvudledare.
De nationella minoriteternas rättigheter och inflytande skall stärkas. Det var budskapet från jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) när hon igår presenterade delar av innehållet i en kommande lagrådsremiss.

Fler kommuner skall erbjuda service på minoritetsspråk. Enskilda får också rätt att använda finska och samiska vid skriftliga kontakter med fem myndigheter i hela landet, däribland Skatteverket och Försäkringskassan.

Utmärkt. Ett erkännande av ett samhälles förpliktelse att behandla alla människor lika.

Eller är förslaget ett exempel på ”folkhemmets balkanisering”, som Håkan Eriksson och Jacob Rennerfelt beskriver i en ny bok med just den titeln?

Författarna anser att kampen mot diskriminering lett fram till ett samhälle där allas lika rättigheter ersatts av vissa gruppers särskilda rättigheter.

”Istället för att ena och skapa tolerans, genererar diskrimineringskulturen splittring och intolerans”, skriver de.

Från början riktades kampen mot diskriminering främst mot arbetsmarknaden, idag omfattar lagstiftningen stora delar av samhällslivet. Begreppet har vidgats och inkluderar indirekt diskriminering. I diskrimineringsmål praktiseras omvänd bevisföring. Grunderna för diskriminering har också expanderat till att omfatta etnicitet, funktionshinder och ålder.

Vad väntar härnäst? Börd? Längd? Igår rapporterade Ekot att ortopedipatienter på Norrlands universitetssjukhus inte längre skall få röka två månader före och efter en operation. Diskriminering av nikotinister? Att börja röka behöver inte nödvändigtvis vara mer av ett val än religion.

Mänskliga fri- och rättigheter skall omfatta alla, mångfald bejakas. I den meningen är de utvidgade diskrimineringsgrunderna positiva och stärker demokratin.

Samtidigt vore det dumt att blunda för riskerna med en alltmer uppblåst ”diskrimineringsindustri”. Att det sociala kapitalet urlakas, att kraven på tolerans blir mer intoleranta och att det blir svårare att skilja verklig diskriminering från en mer subjektiv känsla av att vara kränkt.

Om gårdagens förslag från Nyamko Sabuni förstärker ”diskrimineringsinflationen” kan diskuteras. Allt handlar inte bara om rättigheter. Ministern vill till exempel inrätta två samiska språkcentrum för att revitalisera språket.

Minoritetspolitiken i Sverige har uppvisat brister och kritiserats av både Europarådet och konstitutionsutskottet. Men politiken måste också vara praktiskt genomförbar och stå i proportion till problemens storlek.

Sortering av människor, också med de bästa intentioner, är fortfarande sortering.

Författare:
Publicerad 30 januari 2009 00.37
Uppdaterad 30 januari 2009 00.40

Huvudledare
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu