Obama är svaret

Huvudledare.

Barack Obamas seger är stor. Förväntningarna på honom är ännu större.

Det framgår av kommentarerna till att han blir USA:s näste president.

Bättre förutsättningar för fred i Mellanöstern, stärkta band över Atlanten och nya möjligheter att få fart på världsekonomin hör till det som nämns. Parallellt med befogade varningar för att hoppas på för mycket. Det är en ovanligt svårburen mantel som demokraten Obama skall axla. Avgående republikanske presidenten George W Bush lämnar över ansvaret för två krig, en finanskris och ett skenande budgetunderskott.

Låt vara att det återstår att se vad Obama presterar i Vita huset. En lovande ledare är han och något stort har redan hänt. För demokratin – och i flera andra avseenden.

Högt valdeltagande gör Obama till en starkare president. Med sitt framtidsinriktade budskap lyckades han attrahera ovanligt många i väljargrupper som normalt väljer sofflocket. Men en viktig faktor var också hur budskapet fördes ut.

Internet var ett verkligt väsentligt redskap i årets presidentvalskampanjer. Båda kandidaterna satsade stort på nätet, men Obama hade försprånget i cyberrymden. Miljontals vänner på Facebook och över halvmiljonen på MySpace vittnar om status i den virtuella värld där inte minst unga rör sig.

Obamakampanjen köpte också reklamplats i datorspel och höll sympatisörer uppdaterade via SMS. Storsatsning på små donationer från gräsrötter via nätet bidrog till extra engagemang – och finansiering.

Svenska partier visar tydligt intresse för Obamas kampanj. Konstigt vore det annars. De har mycket att lära. Alltför ofta har väljarnas, och i synnerhet de yngres, klena intresse för partimedlemskap förväxlats med ointresse för politik. Med nya sätt att nå ut kan även svensk demokrati vitaliseras.

Obamas hudfärg ger ytterligare en demokratisk dimension till hans seger. Lång tid av rasistiskt tänkande hör till de sorgligaste kapitlen i USA:s historia. Medborgarrättskämpen Jesse Jacksons glädjetårar inför valresultatet var talande. När en svart man väljs till landets högsta ämbete framgår det på allvar att amerikanerna har vänt blad.

Bushadministrationen må ha stärkt nidbilden av USA som närmast odemokratiskt. Rättvisande är den inte. Många är de som har skäl att begrunda Obamas ord efter segern:

”Om det finns någon där ute som ... fortfarande ifrågasätter vår demokratis kraft, så har ni fått svaret i kväll.”

Författare:
Publicerad 5 november 2008 23.21
Uppdaterad 6 november 2008 00.03

Huvudledare
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu