Dödshjälp är inte sjukvård

I Brännpunkten.

Varför måste vi blanda in läkarna i dödshjälpsdiskussionen?

En färsk undersökning från SOM-institutet visar att det finns en stabil majoritet för aktiv dödshjälp. En hjälp som liksom automatiskt involverar sjukvården och dess personal, det är de som skall garantera rätten till en värdig död.

Visst, sjukdom, åldrande och död är existentiellt tunga frågor, det är mänskligt att de alstrar besvärjelser och förträngningsmekanismer. Men det blir problematiskt när begriplig dödsångest förvandlas till politik. Borde vi inte i så fall kräva allas rätt till ett värdigt liv? Till att börja med?

Och det där att själv bestämma över sin död, ursäkta, vad är det som hindrar? Självmord är tillåtet och den som är frisk nog att delta i dödshjälpsdebatten kan se till att skaffa ett medicinlager.

Med tanke på att äldre idag får alldeles för mycket och ständigt nya mediciner utskrivna kan det knappast vara särskilt svårt att hålla sig med ett adekvat förråd. Alla engagerade dödshjälpsdebattörer kan via hemsidor och broschyrer tipsa om bästa tillvägagångssätten.

Nätet är redan en gigantisk gör-det-själv-instruktion när det gäller mer eller mindre dödlig droganvändning. Eftersom debatten handlar om 40-talisterna och alla andra blivande gamlingar som (av andra och sig själva) tillskrivs kraft att revolutionera hela äldrevården borde det väl inte vara så svårt att tänka sig att dessa också själva, aktivt, kan avsluta ett liv de inte vill leva?

Jag tror dessutom att livsleda, precis som hos yngre, är uttryck för depression och att man därför borde lägga betydligt mer (politisk) energi på adekvat hjälp, med samtalsterapi och kvalitativa sociala kontakter. Jag har all respekt för att ålderdom, med sjukdom, krämpor och ensamhet, kan ge självmordstankar, men är lika övertygad om att mänsklig närvaro kan lindra och trösta.

Smärtlindring vid svår sjukdom och döende är en helt annan sak. Det fungerar inte optimalt, men vi som följt någon vi känner väl genom plågsam sjukdom till dödsbädd vet att sjukvården, läkare och annan personal, gör oerhört mycket för att lindra både smärta och ångest. Dessutom är det inte tvärsäkert att vi, i förväg, vet hur vi vill ha det på våra dödsbäddar.

En vän som dog i aids, på den tiden den var en obönhörligt dödlig sjukdom, förvandlades från aktiv och hypersocial jordenruntresenär till att vara sängbunden och till slut utan talförmåga. Men innan dess hann han prata en hel del om hur han, trots värken och förlusterna av sinnen och förmåga, levde ett rikt liv också de sista månaderna på infektionskliniken.

Men hade någon frågat honom under de aktiva åren hade han genast skrivit under kontraktet om dödshjälp, då stod han inte ut med tanken på egen hjälplöshet och svaghet. Och det finns, trots de bästa avsikter, något djupt obehagligt i krav på att den som är sjuk, gammal och ensam så snart som möjligt borde få dö.

Hursomhelst är det dags att avliva tankemodellen att det är en redan hårt belastad läkarkår som skall stå till tjänst med något som inte har med sjukvård att göra.

marielouise.samuelsson@comhem.se

Författare: MarieLouise Samuelsson
Publicerad 13 juli 2009 00.18
Uppdaterad 13 juli 2009 00.18

I Brännpunkten
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu