Tekniken slår lagen och moralen

I Brännpunkten.
Fildelning och dödshjälp står högt på den svenska debatt­agendan.

Vid första anblick har de två föga gemensamt. Vad kan ligga längre ifrån frågan om en människas liv eller död än frågan om hur vi lyssnar och eventuellt betalar för vår musik?

Ändå ser jag en minsta gemensam nämnare här. Både debatten om dödshjälp eller om vård i livets slutskede och den om fildelning är exempel på hur tekniken sprungit ifrån lag och moral. Våra möjligheter att styra omvärlden förändras snabbt medan lagar och moraliska övertygelser förändras långsamt.

Vi vet inte ens längre riktigt vad som är ett mänskligt liv. Är det ett hjärta som slår? Eller är det en hjärna som tänker? Eller något helt annat?

Inte heller är det helt klart exakt vad jag kan äga.

Klart är att jag kan äga en bil eller en tandborste. Men redan när vi talar om mark blir det problem. Hur kan någon ha ägt den till en början och sedan haft rätt att sälja den?

Frågan om äganderätten har blivit kontroversiell när vi talar om en serie ljud eller om en serie bilder, det vill säga om musik och film.

Då alltfler tycks mena att information är något som bara finns där gratis är det inte konstigt att de anser att film och musik också skall vara det.

Att utan att betala konsumera musik eller film som någon annan skapat är lika mycket stöld som att stjäla en bil, men tekniken gör att det går att framställa som ett harmlöst tilltag som sprider kultur till grupper som tidigare inte haft tillgång till konst. Med den logiken kan man i så fall också försvara stöld av gåslever och champagne.

Den medicinska teknikens framsteg gör att läkare idag kan förlänga våra liv längre än vad som utifrån sett kan tyckas meningsfullt. Men vad vet jag om hur ett liv upplevs inifrån? Kanske finns där mening som jag inte förstår. Precis som jag gissar att unga människor undrar vad en 65-årings liv egentligen kan ha för mening. Det kan väl inte bestå av annat än krämpor.

Medan det är önskvärt med klara lagar i fildelningsfrågor tror jag inte att det är fallet i frågor om hur läkare skall handla när de tror sig veta att endast lidande återstår för patienten. Här finns en gråzon där glasklara lagar riskerar att göra mer skada än nytta.

Här måste vi lämna rum för läkarnas omdöme. Deras erfarenhet blir det som vi till sist sätter vår tillit till. Det viktiga är att läkaren har patientens bästa för ögonen och inte tänker på vad detta kan kosta landstinget eller på andra för patienten ovidkommande spörsmål.

Den förbättrade medicinska tekniken med alla dess möjligheter gör läkare bättre skickade än jurister att välja för en patient som själv kanske inte kan tala; vid konflikter mellan ambitionen att förlänga liv och ambitionen att minska lidande ser jag hellre att en doktor avgör än att en åklagare gör det.

Tekniken kommer alltid att ligga före lagen. Och försprånget kommer att växa. Liv och död. Musik och film. Det är tekniken som alltmer bestämmer hur vi hanterar dessa och försvårar för både lag och moral.

rudbeckwords@telia.com

Författare: Carl Rudbeck
Publicerad 12 maj 2009 09.43
Uppdaterad 12 maj 2009 09.43

I Brännpunkten
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu