Annons:
söndag 19 maj 2013

Välkommen till Malmö, Sahlin

Henrik Bredberg.
Varför, när han äntligen gjorde allting rätt? Efter veckor med en debatt där Ilmar Reepalu (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö, ansett sig vara missförstådd och vantolkad backade han i torsdags.

Reepalu medgav att han inte insett vidden av de brott och hot som stadens judar utsätts för, han betonade att det visst är ett problem om familjer flyttar från Malmö för att de inte känner sig trygga och han hade den goda smaken att slå fast att judiska församlingen i Malmö inte har ett dugg att göra med Gazakonflikten.

Det var krishantering när den är som mest effektiv.

Även hans partiledare Mona Sahlin, som varit i Malmö och tagit Reepalu

i örat, måste ha blivit nöjd.

Men precis när allt höll på att bli rätt så blev det fel. I gårdagens Sydsvenskan säger Reepalu, apropå att riksdagsledamoten Fredrick Federley (C) utmanat honom på debatt om antisemitism:

”Vem är Fredrick Federley? Är det han som uppträdde som transvestit häromdagen, han hette något kvinnonamn väl?”

Vad tänker Reepalu på? Vad tänker han med?

Ett skämt? Knappast. Uttalandet stinker av pamp­attityd och härskartekniskt osynliggörande. Det är inte så märkligt att Federley på sin blogg beskriver Reepalu som ”en översittare och buffel som inte räds att håna och häckla”.

Det hindrar dock inte Federley från att skriva med adress Reepalu: ”Jag kanske ska låta Ursula [Federleys dragpersonlighet, reds anm] åka ner och ta med dig ut en kväll i Malmös gayvärld så att du får se också den sidan av den stad du sköter som om du vore kejsare.”

Och Mona Sahlin, som i åratal jobbat för att Socialdemokraterna skall bli HBT-partiet med stort H, B och T ...

Dags för en ny Malmöresa, Sahlin.

blog comments powered by Disqus

Författare: Henrik Bredberg
Publicerad 27 februari 2010 00.52
Uppdaterad 27 februari 2010 00.52

Annons:
Henrik Bredberg
Annons:
Annons:
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu