Saablar också

Text: Henrik Bredberg
Publicerad 19 december 2009 0.03 Uppdaterad 19 december 2009 0.13

Henrik Bredberg.
Trist. Tråkigt. Till och med tragiskt.
Att ägaren General Motors lägger ner Saab Automobile är värst för de 3 500 anställda plus underleverantörerna. De var värda ett roligare besked inför julen.

Avvecklingen är också en hård smäll för svensk verkstadsindustri i allmänhet och för bilbyggartraditionen i synnerhet.

Ändå är beslutet logiskt.

Ett företag kan inte, år ut och år in, visa röda siffror. Det är ohållbart.

Nu lär teorier – också konspirationsteorier – eldas under. Om att regeringen Reinfeldt kunde ha räddat bilföretaget. Om att Saab Automobile egentligen gick med vinst men att GM flyttade pengar inom koncernen.

Men om Saab varit livskraftigt så skulle bolaget ha överlevt. Då hade ingen regering behövt gripa in. Då hade det funnits fler seriösa spekulanter. Då hade inte GM lagt ner det.

För få ville köpa och köra en Saab. Verkligheten är förmodligen så krass.

Visst har regeringen uppgifter i Trollhättan. Inte att med skattepengar driva en bilfabrik, men att se till att GM lever upp till löftet att lägga ner ”ordnat och ansvarsfullt” och att bidra till att de kreativa krafter som finns bland Saabs ingenjörer och andra yrkesgrupper kommer till nytta i mer lukrativa och jobbskapande branscher.

Kunnandet lever vidare.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Saablar också"?

  • Kompetens
  • Hade SAAB och deras anställda haft en sådan kompetens som de själva vill göra gällande nu,så hade inte situationen varit som den är nu.Facket pratar om ekonomiska lösningar?Vad kan eller har de för ekonomisk kompetens?SAAB har haft dålig kvalitet i många år,därför säljer inte märket.Tyskland o Japan har en mycket god teknisk kompetens inom biltillverkningen.Lägg ned SAAB nu o förläng inte SKATTEBÖRDAN för den svenska skattebetalaren .Inga mer skyddade verkstäder i Sverige.TACK.
  • Johnny S
  • tisdag 22 december 2009 kl 16:48
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu