Se där, en miljardär

Text: Henrik Bredberg
Publicerad 12 mars 2010 0.56 Uppdaterad 12 mars 2010 1.05

Henrik Bredberg.
Bland världens tjugo rikaste personer återfinns, imponerande nog, två svenskar.

På plats 11 ligger Ikeagrundaren Ingvar Kamprad med 23 miljarder dollar och på plats 13 H&M-ägaren Stefan Persson med hyfsade 22,4 miljarder dollar, enligt listan i affärsmagasinet Forbes.

Ändå sägs det att det inte går att bli rik på arbete i Sverige och att en blågul entreprenör tvingas lida helvetets alla kval.

Så, kommer Kamprads och Perssons framgångar tack vare eller trots det svenska företagsklimatet?

Klart är att det kan bli både bättre och sämre.

Bättre om kapitalanskaffningen kan underlättas – fyra av tio ungdomar blir hellre företagare än anställda, enligt Tillväxtverket.

Sämre om Lars Ohly (V) & Co vinner valet. Då väntar en ny förmögenhetsskatt, en välfärdssektor med mindre utrymme för privata initiativ och tuffare tider för hushållsnära företagare.

Till saken hör att det i Sverige ofta varit betydligt lättare att vara en stor företagare än en liten.

Som om de stora inte först måste vara små.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Se där, en miljardär"?

  • Varje förskingrad skattekrona...
  • Förmögenhetsskatten drabbade i Sverige måttligt välbeställda, ledde till kapital- och skatteflykt. Ingvar flyttade för länge sedan från Sverige, holdingbolag med komplicerad struktur. Persson hotade att flytta utomlands på 90-t pga förmögenhetsskatten, då konstruerade regerande sossar snabbt ett skatteundantag för huvuddelägare som i praktiken endast kom att beröra miljardärerna Persson och Lundberg. I Sverige har medelklassen fått bära ett tungt ok. Bidragsberoende eller miljardärsförmåner.
  • Credo
  • fredag 12 mars 2010 kl 08:45

  • Duktiga o kreativa
  • Personerna ifråga har och är väldigt duktiga.De har arbetat mot JANTELAGEN och avundsjukan i alla år.Vi svenskar skall vara stolta över personerna ifråga.
  • Johnny S
  • fredag 12 mars 2010 kl 11:18

  • miljardärer
  • både ikea o.H.M flyttade utomlands f.a.kunna nå dagens framgångar!alltså det är inte i Sverige de ha blivit"rika"!!
  • karin ellhammar
  • fredag 12 mars 2010 kl 13:40
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu