Maktspel om Georgien

Mats Skogkär.
Som representant för EU anlände igår den franske presidenten Nicolas Sarkozy till Moskva för att tala allvar med Rysslands president Dmitrij Medvedev om Georgienkrisen.

”Vi har kommit hit å EU:s vägnar, ett enda Europa som vill ha fred”, sade Sarkozy när han anlänt, enligt nyhetsbyrån Interfax.

Sarkozy har ett och annat att ställa tillrätta.

I det avtal om eldupphör den franske presidenten förhandlade fram för snart en månad sedan finns inga garantier för Georgiens territoriella integritet. Enligt punkt fem skall ryska trupper dra sig tillbaka till de positioner de hade innan den militära operationen inleddes. Men det finns ett tillägg: till dess att en internationell lösning arbetats fram har ryska ”fredsbevarande styrkor” rätt att vidta ytterligare säkerhetsåtgärder – ”des mesures additionelles de sécurité”.

Denna passus utnyttjar Ryssland för att bita sig fast i en ensidigt proklamerad säkerhetszon i Georgien, med stridsvagnar och tungt artilleri. I praktiken är de ryska ”fredsbevarande” styrkorna påfallande lika de ryska invasionsstyrkorna.

Ingenting EU gjort så här långt har imponerat på Ryssland.

De åtgärder unionens medlemsstater hittills enats om är att skjuta upp förhandlingarna om ett nytt partnerskapsavtal med Ryssland och att ”ingående granska situationen och olika aspekter av relationerna EU-Ryssland”. En respons ryska UD berömde som ”ansvarsfull”.

Helt tomhänt var Sarkozy inte när han igår kväll reste vidare från Moskva till Georgiens huvudstad Tbilisi. Medvedev lovade att Ryssland skall dra tillbaka sina trupper från Georgien inom en månad. Den ryske presidenten skall också ha accepterat EU:s förslag om att skicka 200 civila observatörer till området. Uppgörelsen omfattar dock inte Sydossetien och Abchazien.

Nya turer lär följa.

Maktspelarna i Moskva har uppnått ett av sina mål: de har visat att EU – när det kommer till kritan – inte är berett att sätta hårt mot hårt.

Från EU:s sida kommer Sarkozys diplomati att utmålas som framgångsrik, anpasslighet att upphöjas till en dygd – kallas klok politik som stärker banden till Ryssland, skapar förtroende och förebygger framtida konflikter.

Hur klok återstår att se.

Europa vill ha fred. Det är lika naturligt som lovvärt. Men det är inte en gång för alla givet att andra prioriterar på samma sätt.

Mats Skogkär

Författare:
Publicerad 8 september 2008 21.20
Uppdaterad 8 september 2008 23.55

Mats Skogkär
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu