Artiklar som berör detta
Det är ett krig som också förs med andra vapen.
Nyligen sågs Politikens chefredaktör Tøger Seidenfaden kräla i stoftet och be profeten Muhammeds 94 923 efterkommande om ursäkt.
Och den som fått Seidenfaden på knä, den saudiske advokaten Faisal Yamani, siktar nu in sig på övriga femton danska tidningar som publicerat Muhammedkarikatyrerna. Hotet lyder: be om ursäkt ni också, annars blir det rättegång. I en domstol någonstans i världen.
Det kallas förtalsturism – libel tourism. Hetaste resmålet är London.
Storbritanniens skadeståndslagstiftning är en skänk från ovan till alla som vill slippa få sin smutsiga byk tvättad inför öppen ridå.
I rapporten Libel Tourism: Silencing the Press Through Transnational Legal Threats sammanfattar Center for International Media Assistance, Cima, skälen till att just Storbritannien är ett förstahandsval för förtalsturister världen runt:
”Klagandevänlig lagstiftning, höga skadeståndsbelopp för förtal, domstolar som ofta anser sig ha jurisdiktion samt svindlande höga kostnader för juridiskt biträde gör Storbritannien perfekt för oligarker, organiserad brottslighet och rika affärsmän som vill straffa författare och journalister oavsett styrkan i deras sak.”
Med tillräckligt mycket pengar i ryggen går det att få rätt utan att ha rätt: hot om en utdragen och kostsam domstolsprocess kan skrämma till tystnad.
Förtalsturismens okrönte kung var den saudiske bankiren och miljardären Khalid bin Mahfouz, som avled förra året. Av det trettiotal tvister han vann, antingen i domstol eller genom att skrämma motparten till förlikning, är förtalsmålet mot den amerikanska forskaren Rachel Ehrenfeld kanske det mest kända.
I sin bok Funding Evil: How Terrorism is Financed – and How to Stop it från 2003 hävdade Ehrenfeld att bin Mahfouz och hans två söner gett pengar till al-Qaida.
Saudiern stämde henne i en brittisk domstol. Visserligen gavs boken ut i USA men ett tjugotal exemplar hade via internet sålts i Storbritannien – det räckte för att domstolen skulle ta sig an fallet. Ehrenfeld dömdes att be om ursäkt och betala bin Mahfouz cirka 1,5 miljoner kronor i skadestånd. Upplagan skulle också förstöras.
På Politikens redaktion är många besvikna över Seidenfadens ursäkt och det med rätta. 38 medarbetare har i ett öppet brev kritiserat tidningens agerande:
”Förlikningen ger intrycket att vi ångrar vår journalistik, något det överhuvudtaget inte finns grund för.”
Faisal Yamani anser att inte bara religiösa ledstjärnor som Muhammed, jungfru Maria, Jesus och Moses skall vara skyddade mot förlöjliganden och förtal, utan även vanliga dödliga som gjort stora insatser till mänsklighetens fromma: Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luther King, Albert Einstein med flera.
Det kan bli en lustiger förtalsdans.
I Storbritannien arbetar en kommission tillsatt av justitieminister Jack Straw med att se över lagstiftningen.
Den svenska regeringen gör liksom andra EU-länder klokt i att trycka på för snara reformer.
En ordning där religiösa fundamentalister, terrorfinansiärer och maffiabossar med hjälp av tjocka plånböcker och brittiska domstolar kan inskränka yttrande- och pressfriheten runt om i världen är ett allvarligt hot mot demokratin.
0% är glada
0% är likgiltiga