Enligt de sista opinionsundersökningarna väntas tre av fyra islänningar förkasta den föreslagna uppgörelsen med Storbritannien och Nederländerna om hur spararna i de båda länderna skall kompenseras för sina förluster efter den kraschade isländska internetbanken Icesave.
Islänningarna är, med visst fog, upprörda över att de skall behöva betala för enskilda bankers äventyrligheter och misstag. Utan tvivel är 40 miljarder kronor en kännbar utgift för ett litet örike med drygt 300 000 invånare.
Regeringarna i Storbritannien och Nederländerna värnar givetvis sina sparares intressen och framhåller samtidigt att överenskommelsen faktiskt innebär att Island slipper halva skulden.
Nu väntar sannolikt nya hårda förhandlingar. Det kan bli en segsliten process, eftersom ingen av de inblandade har någon särskilt fördelaktig förhandlingssits.
Regeringen i Nederländerna har brutit samman och nyval väntar.
I Storbritannien kämpar Labourregeringen i opinionsmässig motvind och ser ut att gå mot ett förlustval senare i år. Och på Island kommer politikerna att stå under starkt folkligt tryck att åstadkomma en uppgörelse som är väsentligt bättre än den befintliga.
Islänningarna må rösta bort avtalet. Men skulden försvinner inte för det.
% är glada
% är likgiltiga