Långt till slut

Tobias Lindberg.
Början till slutet av eurokrisen? Optimistiskt lagda kan ha snuddat vid tanken när europeiska börser rusade på måndagen.

Rykten om nya åtgärder mot skuldkrisen i eurozonen fick investerarna på gott humör. Men förmodligen blir det ingen ihållande glädje.

Mycket talar för att det blir sämre innan det blir bättre, vilket rent av kan ge Sverige sänkt kreditbetyg.

Två bedömare i internationella tungviktsklassen presenterade nya ekonomiska prognoser igår.

Kreditvärderingsinstitutet Moody’s anser sig inte längre kunna bortse från risken för att en rad länder inom euroområdet ställer in betalningarna. Och även om en sådan trend undviks – vilket är huvudscenariot – väntas sänkta kreditbetyg för europeiska länder tills de grundläggande problemen bakom krisen är lösta.

Dit är det långt, anser Moody’s:

”Den politiska kraften att implementera en effektiv lösningsplan kanske bara kommer fram efter en serie av chocker.”

Samtidigt varnar den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD för att euroländerna bara är ett enda felsteg från att dra med sig hela västvärlden ner i recession eller till och med depression.

Då finns knappast utrymme för någon ”serie av chocker” innan de avgörande besluten tas.

Ett febrilt arbete pågår inom eurozonen för att finna lösningar på krisländernas problem. Det läcks uppgifter om planer på en stabilitets­union där åtta till tio rikare euroländer förtätar sitt samarbete.

Men det vore inte bara ett dråpslag mot Europatanken. Enligt Moody’s skulle en sådan uppdelning av euroområdet också kunna sänka alla EU-länders kreditbetyg.

Också från svensk horisont finns det alltså skäl att hoppas på skarpa förslag för att rädda hela europrojektet vid nästa veckas toppmöte i Bryssel. Även om det inte blir början till slutet av eurokrisen skulle det åtminstone kunna bli slutet av början.

Författare: Tobias Lindberg
Publicerad 28 november 2011 20.16
Uppdaterad 29 november 2011 00.05

Tobias Lindberg
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu