Annons:
onsdag 22 maj 2013

Skuggboxning om skuggbudget

Vibeke Specht.

Äntligen!
Kanske har Anders Borg (M) aldrig under sin tid som finansminister talat så här tydligt om strukturproblemen på den svenska arbetsmarknaden.

Det fanns åtminstone en schysst högertackling som Borg attackerade Socialdemokraternas skuggbudget med under en presskonferens igår, och det var hans beskrivning av kärnproblemet på den svenska arbetsmarknaden. De höga trösklarna in på arbetsmarknaden, regelkrångel, arbetsgivares rädsla att anställa beskrevs som ”ett grundproblem som vi levt med i 20 år”.

Det var klart uppfriskande att höra hur de skatte- och avgiftssänkningar som regeringen genomfört för att underlätta anställning och öka lönsamheten i att arbeta – så tydligt – försvarades utifrån principer om ökad flexibilitet. Det har kanske inte varit någon hemlighet men oviljan att ta tag i las, lagen om anställningsskydd, har med rätta ihärdigt kritiserats från näringslivshåll.

Visserligen tog Borg inte i las nu heller. Men han tydliggjorde varför den förda allianspolitiken bygger på att göra det enklare att anställa.

Borg valde också att utförligt redogöra för hur han tolkar den socialdemokratiska skuggbudgeten på skatteområdet i kombination med Miljöpartiets respektive Vänsterpartiets förslag. Det spretar, minst sagt. Ett grepp som ställde viktiga frågor om konsekvenserna av ett eventuellt maktskifte år 2014.

Författare: Vibeke Specht
Publicerad 4 maj 2012 06.30
Uppdaterad 4 maj 2012 06.30

Annons:
Vibeke Specht
Annons:
Annons:
Ledarbloggen
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu