Victoria och Daniel är gifta

Prinsessbröllop.
Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling har sagt ja till varandra!

Efter ankomsten till slottet fortsatte firandet. Kungen utbringade ett fyrfaldigt leve och arméns musikkår spelade nationalsången. En lugn och samlad Kronprinsessa förklarade vad dagen betyder för henne och prins Daniel.

– Kära vänner, jag vill börja med att tacka svenska folket för att ni har gett mig min prins.

Vi, min make och jag, är så otroligt glada och väldigt tacksamma för att så många vill vara här och fira tillsammans med oss, sade en påtagligt rörd kronprinsessa.

– Det är en enorm upplevelse, detta är vår absolut största dag hittills i vårt liv. Ert stöd betyder mer för oss än ni någonsin kan tro. I dag är en dag som vi kommer att bära med oss i våra hjärtan i hela vårt liv, sade kronprinsessan.

17.42: Brudparet är framme vid slottet och går upp för trappan där de möts av alla gästerna som ska vara med under middagen. Kungen och drottningen är först fram av gratulanterna och sedan väntar Olle och Eva Westling.

17.37: Kungaslupen lägger till vid Logårdskajen. Kungen och drottningen samt Daniels föräldrar Olle och Eva står och väntar.

17.29: Kungen och drottningen har anslutit till slottstrappan. Victoria och Daniel är fortfarande ute på vattnet. Skeppsbrokajen är full av folk.

17.21: Carl Bildt, Mona Sahlin och en hel del kungligheter står på slottstrappan och väntar på att brudparet ska komma i land, berättar Ingemar D Kristiansen.

17.13: Årorna är i vattnet och brudparet är på väg tillbaka till slottet. Solen har tittat fram. På färden blir det salut och flyguppvisning.

17.08: Hästarna har gjort sitt och brudparet går en kort promenad kungaslupen Vasaorden. Victorias släp bärs omsorgsfullt ner i båten.

16.48: Kronprinsessparet färdas i en paradkalesch från Hovstallet, samma kalesch som Kungaparet färdades i vid sitt bröllop 1976 – för 34 år sedan på dagen, uppger hovet.

Paradkaleschen är tillverkad av L.V. Nylunds vagnfabrik i Stockholm omkring sekelskiftet 1900 och har använts vid de flesta bröllop inom den kungliga familjen sedan andra världskriget, bland annat vid flera av Haga-prinsessornas bröllop och när nuvarande Kungens föräldrar, Prins Gustaf Adolf och Prinsessan Sibylla, anlände till Stockholm efter sitt bröllop i december 1932.

16.41: Det blir en hel del vinkande för de nygifta längs vägen. Daniel ser ut att ha fått kläm på den kungliga vinkvarianten . Kortegen följs av högvakt och poliser och ett par SÄPO-män i kostym som springer bredvid vagnen.

16.33: Prinsen och prinsessan har tagit plats i kortegevagnen. Kungen, drottningen, Madeleine och Carl-Philip vinkar av dem.

16.29: Där kom en puss! På trappan utanför kyrkan.

16.23: Efter psalmer och sång framförd av Björn Skifs ooch Agnes Carlsson tågar brudparet ut från Storkyrkan. Det blev ingen kyss i kyrkan.

16.04: Församlingen i kyrkan läser "Fader vår" tillsammans. Victoria och Daniel knäböjer vid altaret och välsignas.

15.57: Ringarna är på. Nu är de gifta!

15.56: Daniel Westlin lovar att dela glädje och sorg med Kronprinsessan. Tills döden skiljer dem åt. Victoria lovar samma sak.

15.55: Både Daniel Westling pch Kronprinsessan säger "JA" till varandra utan darr på rösten.

15.53: Daniel ser lite nervös ut, blicken är klistrad mot altaret. Victoria känns mer avslappnad och hon smygkikar på Daniel lite då och då.

15.51: Vigseln förrättas av ärkebiskopen Anders Wejryd. Han assisteras av överhovpredikanten Lars-Göran Lönnermark, domprosten i Stockholms domkyrkoförsamling Åke Bonnier och biskopen i Lund, Antje Jackelén.

15.38: Kronprinsessan går tillsammans med sin pappa Kungen nedför gången i Storkyrkan. Daniel Westling får ta över efter halva vägen och får en liten puss.

15.35: Klockorna ringer in det kungliga bröllopet!

15.33: Kronprinsessan Victoria körs fram till Storkyrkan i vad som ser ut att vara en gammal fin svart Citroën.

15.30: Ulf Törnberg berättar att när Daniel Westling dök upp på storbildsskärmen i Kungsträdgården steg stämningen rejält bland de cirka 10 000 människorna som befinner sig där.

15.27: En av dagens verkliga huvudpersoner, Daniel Westling, är på väg in i kyrkan tillsammans med Prins Carl-Philip. Stort jubel och mycket flaggviftande!

15.26: Prinsessan Madeleine går in i kyrkan tillsammans med Drottning Silvia till folkets jubel och applåder.

15.11: Katarina Tornborg rapporterar att en frackklädd gäst höll på att stupa mitt på den blå mattan. Han snubblade över Elisabeth Tarras-Wahlbergs blå sidensläp.

15.05: Daniel Westlings familj är på väg in i kyrkan.

15.00: De kungliga gästerna är på väg in i Storkyrkan. Prinsessan Märtha Louise av Norge med maken Ari Ben är på plats. Hon bar en chockrosa klänning. Även de spanska prinsessorna är där. Bröllopet inleds klockan 15.

14.40: Folk viftar med svenska flaggor mot bilarna som kör mot Storkyrkan. Pulsen och stämningen har ökat en smula och militärerna har ställt sig i givakt längs kortegevägen.

14.35: Storkyrkans gäster promenerar på en ljusblå matta in i Storkyrkan till tonerna. Maria Wetterstrand och Mona Sahlin är bland de som redan har tagit plats.

14.30: – Gäster körs i vita Volvo V70:s mot Storkyrkan, berättar Ingemar D Kristiansen. Människorna i bilarna är väldigt uppklädda och damerna är fina i håret. Solen har gått i moln men här vid Gustav III-statyn är det fullt av folk och en del har klättrat upp på statyn

14.25: På Gustav Adolfs torg utanför operan står Sydsvenskan fotograf Anna Bank:

– Jag har varit här till och från sedan klockan 11.00. Nu bärjar det tätna rejält med folk. De fikar och har champagne med sig. Många har kikare och de flesta verkar ha förberett sig bra. Här finns ju chans att få se kortegen precis nedanför slottet och så finns det en storbildsskärm som lockar mycket folk.

14.00: Ulf Törnberg rapporterar från Kungsträdgården att det är smockat med folk. Varenda liten gräsplats är fylld av glada människor som har picknick . Alla bänkar är upptagna för länge sen. Det börjar tjockna med folk kring kortegvägen men det är fortfarande lite glesare kring dramaten.

Katarina Tornborg berättar att hon fram tills nu suttit i en buss tillsammans med journalister och andra människor som ska vara på plats i Storkyrkan under vigseln.

Ingemar D Kristiansen befinner sig vid Logårdskajen där Victoria och Daniel skall stiga av båten:

– Alla fritidsbåtar har blivit bortkörda av polisbåtar. Det ska vara tomt på vattnet när kungaslupen Vasaordern färdas från Djurgården till slottet. Jag har också sett ett antal poliser på de höga byggnaderna här omkring, säger Sydsvenskans fotograf Ingemar D Kristiansen.

Relaterade artiklar
225 läsare har reagerat på denna artikel.

63% är glada"

23% är likgiltiga"

1% är nyfikna

12% är arga


Hur reagerar du på "Victoria och Daniel är gifta"?

Författare: Henrik Kilefors, TT
Publicerad 19 juni 2010 20.04
Uppdaterad 19 juni 2010 20.04

Prinsessbröllop
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu