Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Ny resegaranti på väg

Resor.
Snart ska samma garanti gälla alla som reser med Skånetrafiken – oavsett om turen går över bron eller inte. Det skriver nyhetsbrevet Nytt från Öresund.
Annons:

Skånetrafiken gjorde om resegarantin i början av sommaren men hittills har Öresundspendlarna  varit undantagna från de nya reglerna. En konsekvens har blivit att olika regler har kunnat gälla resenärer på samma försenade tåg. 

– Skälet har varit samarbetet med den danska sidan. Vi har inte kunnat införa ett enhetligt system. Men nu har vi lyckats komma överens om ett system som är samma var du än reser med Skånetrafiken, säger Mats Persson (FP), ordförande i Region Skånes kollektivtrafiknämnd, till Nytt Från Öresund.

Förslaget ska diskuteras på kollektivtrafiknämndens sammanträde på måndag. Om ett beslut fattas då kommer de nya reglerna att införas från den 9 december.

Skånetrafikens nya regler

• Den som drabbas av en försening på över 30 minuter kan begära ersättning som betalas ut kontant eller i form av ett värdebevis.

• Hur stor ersättningen blir beror på resans pris. Om resenären väljer värdebevis bjuder Skånetrafiken på en bonus.

• Vilken typ av biljett man reser med ska inte spela någon roll.

Annons:
249 läsare har reagerat på denna artikel.

27% är glada"

4% är likgiltiga"

2% är nyfikna

65% är arga


Hur reagerar du på "Ny resegaranti på väg"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Emma Svensson Duque
Publicerad 20 september 2012 00.12
Uppdaterad 20 september 2012 16.25

Annons:
Resor
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu