Pariskvarteren där allt händer

Resor.
Två tidigare bortglömda och rätt sunkiga kvarter har blivit Paris uppstickare: ”South of Pigalle” och ”Upper Marais”. Här finns de läckraste krogarna, vassaste modebutikerna och bästa kaféterrasserna. Place Gustave Toudoze, ett par hundra meter söder om Pigalle, när livet, våren och Paris är som bäst.

Övre Marais

Vi kom hit för tre år sen. Egentligen var det mest för att det var billigt och för att vi inte hade råd med en butikslokal i Maraiskvarteret, säger Patrick Chemoul i klädbutiken Kamille. När han och hans fru Kamille installerade sig på rue Saintonge var kvarteret i det tredje arrondissementet, inklämt mellan Marais och place de la République, ganska öde.

Paris stigande bostadspriser gjorde området attraktivt. Kvarterets textilateljéer, som ofta anställer svart arbetskraft från Kina, började bomma igen. Istället köpte en ny befolkning ateljéerna med högt i tak och ofta små mysiga innergårdar.

De var ”bobos”, bourgeois bohèmes, kreativa och välbeställda parisare i trettio plus-ålder. Folk med hjärtat till vänster och plånboken till höger, som fransmännen säger.

Med bobos kom nya behov och butiker.

–  Nyligen öppnade Jacques Genin ett showroom runt hörnet, säger Patrick Chemoul. Han utgår från att alla vet vem den store chokladkonditorn Jacques Genin är. Sådant har man koll på när man är en bobo från tredje arrondissementet. Med samma självklarhet pratar Kamille och Patrick Chemoul om den japanska kläddesignern Minä Perhoven (japanska designer gillar att förfinska sina namn för att ge dem en europeisk touche, får jag veta).

– Vi är verkligen stolta över att få sälja Minäs kläder här. Det är hantverk när det är som ädlast, säger Kamille Chemoul.

En av mina bekanta som är modefotograf berättar att Paris verkliga vattenhål för kläddesigner, modeller och andra wannabee i branschen är restaurangen Anahi.

”Upper Marais” kallar en del kvarteret. På engelska låter det mer som New York. Ändå finns det ingenting som för tankarna till New York. Tvärtom är övre Marais ett myller av små, urparisiska gator.

Galleriägarna var de första att hitta hit när kvarteret ömsade skinn. De behöver stora ytor till överkomliga priser inte alltför långt ifrån Paris kulturelit. På rue Saint-Claude går folk kors och tvärs över gatan med skumpa- och vinglas i handen. Kvarterets gallerier samordnar vernissagekalendern till besökarnas bubblande glädje.

Vid rue de Bretagne är det rusning mot kaféterrasserna när vårsolen tittar fram. Här trängs de nyinflyttade borgarbohemerna med sina läsplattor och barnvagnar med en och annan äldre kvartersbo från andra världskriget.

Som ofta när det skapas oaser som denna finns det bakomliggande intressen. Rollen som gudfader i det tredje arrondissementet innehas av familjen Cohen. Marie-France och Bernard Cohen blev stenrika på att sälja barnkläder till Brad Pitt, Angelina Jolie och andra välbeställda föräldrar. Det gör de fortfarande i butiken Bonpoint i det überchica sjätte arrondissementet inte långt från Luxembourgträdgården.

För att ge sig själva och kunderna gott samvete öppnade de en välgörenhetsbutik i ”Upper Marais” kittlande långt borta från det sjätte arrondissementet. På 1 500 kvadratmeter kan man köpa allt från stolar till kläder. Vinsterna uppges gå till barn i textillandet Madagaskar.

Butiken heter Merci och det kan kvarterets alla andra butiks­ägare också säga nu. Merci har orsakat ett lämmeltåg av shoppande bobos till det tredje arrondissementet. Vägg i vägg ligger baren och pizzerian Grazie. Läckert, chict och bohemiskt.

Det finns egentligen bara ett problem för invånarna i ”Upper Marais”: konkurrensen från ”South of Pigalle” i det nionde arrondisse mentet.

Södra Pigalle

De riktiga fanatikerna köper sig en T-shirt med South of Pigalle-tryck i butiken l’Œuf på 9, rue Cauzel. Chica parisiskor klär sig hos designer Vanessa Deutsch, på samma gata, eller också hos Judith Lacroix – en vass modedesigner som syr sina kreationer i mindre upplagor.

Kring place Gustave Toudouze ligger små modebutiker intill små turkiska skrädderier. Torget är en lummig oas där det största kaféet har valt sitt namn med omsorg: No stress café. Jag har aldrig prövat den massage som man lär kunna få där. Massage har alltid känts överflödigt när man sitter och blickar ut över en av Paris 108 porlande, gröna vattenfontäner. De är uppkallade efter den rike britt som skänkte dem till Paris efter tyskarnas belägring 1871.

Det var också vid den tiden som stadsdelen vid Montmartres fot blev världsberömd för sina kabaréer, barer och bordeller. Från Moulin Rouge i väst till Pigalle i öst förvandlades Paris vid 1800-talets slut till ett av världens största prostitutionsträsk.

Ungefär samtidigt som Beatles spelade på Hamburgs ljusskygga klubbar, blossade Frankrikes största koncentration av elgitarrsbutiker och mikrofonförsäljare upp på rue de Douai.

För några år sen invaderade Paris borgarbohemer kvarteret med sina svensktillverkade bebisselar och italienskproducerade jeans.

Plötsligt blev den branta rue des Martyrs en golgatavandring för varje bantande läckergom. Det är en plåga att motstå alla bakelser, feta korvar och drypande ostar i Martyrgatans butiker. Konditorier som Rose Bakery och kak- och pryldesignbutiken Cakes de Bertrand har gått så bra att de öppnat filialer i ”Upper Marais”.

Kvarteret har så klart sin beskyddare: familjen Costes som skapade sig en förmögenhet under 1990-talet genom att öppna extremt trendiga lyxhotell och barer, till exempel Hôtel Costes nära diamanttorget, place Vendôme. 2006 öppnade familjen Costes Hôtel Amour på rue de Navarin. Tidigare var det ett sunkigt hotell med rum som hyrdes ut per halvtimme. Idag är det en trendkänslig mötesplats med restaurang och prunkande terrass. Rummen går fortfarande att hyra för en eftermiddag. På Hôtel Amour har bland andra Sophia Coppola skådats i vimlet. För någon månad sen öppnade familjen Costes kafé-brasseriet Cigalles, närmare place Pigalle.

”South of Pigalles” första bar med New York-inspiration à la Soho, La Maison Mère, öppnade häromdagen intill Hôtel Amour.

Den stora händelsen i mitt kvartersliv blir när jag själv, om ett par veckor, flyttar in på fjärde våningen i en sliten fastighet, vid place Pigalle. Därifrån ser jag allt från redlight-­neonljus nere på gatan till Eiffeltornets fyrliknande ljuskägla över takåsarna.

Det känns både borgerligt och bohemiskt. Bobo, helt enkelt!

SNABBGUIDE
Flyg: SAS, Air France och Norwegian flyger till Paris från Kastrup. Kräv av SJ eller av DSB att de återupprättar direkt nattlinje med tåg mellan Köpenhamn och Paris!

Högsäsong: Nu! Alltid! Men allra helst runt den ljumma våren i april och maj eller i september och oktober. Julljusen är också ett måste. Stora reor i början på juli och i mitten på januari.

BO
Budget: Hôtel Amour, hotellet som definitivt satte ”South of Pigalle” på modekartan. Bra stämning i restaurangen. Adress: 8 rue de Navarin, www.hotelamourparis.fr

Mellan: Hôtel Le Petit Moulin, chict hotell mitt i övre Marais. Adress: 29–31, rue du Poitou, 3:e arr, www.paris-hotel-petitmoulin.com

Lyx: Murano Resort. Första lyx­hotellet i övre Marais. Gjorde en grej av att vara på en arty adress istället för på en fin aveny. Adress: 13, boulevard du Temple, 3:e arr, www.muranoresort.com

ÄTA
Budget: Rose Bakery, kravodlat och kaloririkt. Härliga bakelser, sallader och bruncher. Adresser: 46, rue des Martyrs, 9:e arr eller 30, rue Debelleyme, 3:e arr eller 137, rue Vieille du Temple. Grazie, genomdesignad pizzeria, vägg i vägg med Merci. Adress: 91, boulevard Beaumarchais, 3:e arr, tel: + 33(0)1 42 78 11 96.

Mellan: Cul de poule, skinka, grönsaker och basmat de luxe i femtiotalsmöblering. Adress: 53, rue des Martyrs 9:e arr. Tel: +33(0)1 53 16 13 07. Anahi, inrymt i en gammal slaktlokal. Här frossar mode­folk på argentinskt kött. Adress: 49, rue Volta, 3:e arr. Tel +33 (0)1 48 87 88  24.

Lyx: Le Châteaubriand, vettig prisklass för en av Paris bästa restauranger, nära övre Marais. Har nyligen öppnat en bakficka, Le Dauphin. Boka! Eller chansa med ett glas i baren vid 21. Adress: 129, avenue Parmentier, 11:e arr, tel:+33 1 43 57 45 95.

GÖRA
Grundkurs: Flanera. Gå till första tidningskiosk och köp en karta med både tunnelbane- och Vélibstationer (så heter Paris lånecykelsystem). Kräver kreditkort och lite tålamod vid första lånet (en euro per dag). Drick kaffe på en terrass, rue de Bretagne (övre Marais) eller place Gustave Toudouze (södra Pigalle).

Överkurs: Ta en matlagningskurs i övre Marais hos Frankrikes Jamie Oliver: Cyril Lignac. Eller snäppet bättre hos Alain Ducasse.
Läs mer: www.cyrillignac.com. www.ecolecuisine-alainducasse.com.

Gå på konstgalleri. Störst för nutida konst är Galerie Perrotin. Har snabbt blivit en institution i den franska konstvärlden. Adress: 76, rue de Turenne, 3:e arr, www.galerieperrotin.com.

KÖPA
Mat: Marché des Enfants Rouges eller rue de Bretagn i 3:e arr. Eller på rue des Martyrs i 9:e arr.
Lyxchoklad hos Jacques Genin, La chocolaterie Jacques Genin. Adress: 133, rue de Turenne, 3:e arr.

Kläder: Kamille, smala, exklusiva kreationer från när och fjärran. Adress: 40, rue de Saintonge, 3:e arr.
Judith Lacroix (tips: Judith Lacroix har en billigare butik som heter Juju Samuse, 15, rue Hippolyte Lebas, 9:e arr). Adress: 3, rue Henry Monnier, 9:e arr. www.judithlacroix.com
L’Œeuf, concept store i uttalad South of Pigalle-anda. Adress: 9, rue Clauzel, 9:e arr, www.loeufparis.com.
Merci, heminredningsbutik med klädhörnor. Tjusigt värre. Adress: 111, boulevard Beaumarchais 3:e arr.
L’Eclaireur, det mesta av det bästa i modesvängen. Dyrt, men kul att titta och ta på, 40, rue de Sévigné, 3: e arr.

Musikinstrument: Rue de Douai, speciellt i nivå med Pigalle, mikrofoner, trumpinnar eller musikmaskiner av alla de slag.

Relaterade artiklar
30 läsare har reagerat på denna artikel.

56% är glada"

10% är likgiltiga"

23% är nyfikna

10% är arga


Hur reagerar du på "Pariskvarteren där allt händer"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Magnus Falkehed
Publicerad 28 april 2011 23.30
Uppdaterad 28 april 2011 23.30

Resor
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu