Åsa Larssons världar: Gud, mord och skatterätt

Samtidigt.

Deckarförfattaren Åsa Larssons historier om juristen Rebecka Martinsson har exporterats till tio länder och filmkontrakten är redan signerade.

Det är nog ingen risk att Åsa Larsson måste gå tillbaka till jobbet som skatte-jurist – även om hon tycker att skatterätt är en underskattad hjärnsysselsättning.

Åsa Larsson hade redan skrivit sin debutdeckare om ond bråd död i en lappländsk frikyrkoförsamling när TT skickade ut sin första notis om tragedin i Knutbys pingstförsamling i januari i fjol.

Så kom det sig att den före detta skattejuristen Åsa Larsson, uppvuxen och fortfarande passiv medlem i Kirunas missionskyrka, stämplades som den svenska frikyrkans egen Nostradamus.

Det var inget drömläge.

Åsa Larsson är visserligen tvivlare, och i debuten ”Solstorm” är det inte svårt att läsa in kritik mot slutna religiösa samfund. Men författarens morbror är präst. Och Åsa Larsson tackade nej till erbjudanden att sitta i tv-soffor och skriva debattartiklar om sekter eftersom hon inte ville bygga sitt varumärke på att vara hon som förutsåg Knutby.

– Jag skäms lite för att jag distanserar mig från frikyrko-världen. Om jag i något sammanhang har kallat mig kristen lägger jag gärna till ‘men jag vet inte om jag skulle bli godkänd’, sade Åsa Larsson till den kristna tidskriften Trots Allt i fjol.

Nu är det förmiddag. På konditori Mäster Hans i Malmö tar Åsa Larsson sin cappuccino utan socker. Två kriminalromaner av sex utlovade om den frostige juristen Rebecka Martinsson är publicerade. Dessutom exporterade till tio länder. Filmkontrakten med Sandrews signerade. Blod säljer.

Hennes morbror – prästen – tycker det är trist att Åsa Larsson tar livet av kyrkans folk i sina romaner.

Annars är det två typer som hör av sig.

– Vi har de som mejlar: vi är många tusen som ber för dig, Åsa Larsson, att du ska finna kärleken från Jesus Kristus.

– Sen de som säger: endast du, Åsa Larsson, kan förstå mitt hat mot kyrkan.

Tanken var dock aldrig att skriva romaner för att rikta kritik mot prilliga präster. Åsa Larsson ville, kort och gott, dra en bra berättelse.

Skrivandet har kanske ersatt bönen?

När hon tvingas svara på religionsfrågor sänker hon rösten och trevar nogsamt efter de rätta orden.

Mycket hellre pratar hon skrönor och stil: författande.

– Skrivandet har inte ersatt religionen. Däremot har det hjälpt mig att hantera ängslan. Nu finns alltid ett slags distans mellan mig själv och mina tillkortakommanden. Det är sådant man ska skriva om, säger hon.

Åsa Larssons pappa var bestämd bibliotekarie.

– Ingen Kitty. Inget Starlet. Han bara stönade om han fick reda på att jag läst något sådant. Då blev han olycklig.

Som verksam skattejurist fick Åsa Larsson lära sig att skriva ordknappt.

– Jag hade ett ovanligt problem som förstagångsförfattare, sade min förläggare. Han fick säga åt mig att skriva mer, oftast måste folk stryka. Men jag hade tränat så länge på att skriva kargt.

Hon pratar norrländska på så hög volym att en farbror med morgontidning och en liten kaffekopp vid bordet intill inte kan koncentrera sig.

– Nu märker jag att jag mer och mer bryter upp meningar. Att alla meningar inte behöver ha ett subjekt och predikat. Det där är jag liksom barnsligt förtjust i att få göra, säger hon och slår ut med armarna.

Så varför blev hon inte brottmålsjurist? Hon är bevisligen smått besatt av intrikata intriger och mustiga mord.

– Nä, brottmål är ju astråkigt. Jag skriver våldsamma historier, visst. Och kan känna att det vore jätteroligt att få skriva ett actionfilmmanus. Men brottmålsjurister sitter där med sitt hundrade misshandelsfall. Det är våld i hemmet och mellan suparkompisar. Bara tragiskt.

I debuten ”Solstorm” får den gravida Kirunapolisen Anna-Maria Mella en släng av dåligt samvete när hon tjusas av ett lik, hon finner det vackert. Kanske får Åsa Larsson ett liknande dåligt samvete när hon estetiserar våld i sin litteratur.

– Men det har människor alltid gjort, så långt tillbaka vi kan studera vår kultur. Det är otroligt intressant: ingen vill ju bli skrämd på riktigt, ingen vill sitta fastklämd i en brinnande bil, men gärna skrämd i en berg-och-dalbana. Dessutom tror jag att de som läser deckare är fridfulla, jag tror inte att man blir våldsam av att läsa deckare.

Kanske inte. Men allt fler författare vill skrämma sina läsare. I den svenska deckarboomen märks kvinnorna mest.

1995 publicerades noll kvinnor. 2004 skrevs 25 deckare av kvinnor, enligt tidskriften Jury.

– Någon sa att kvinnor skriver deckare för de inte tror att de kan skriva riktiga böcker, säger Åsa Larsson.

Å andra sidan har Larssons deckare, till skillnad från de allra flesta, flitigt recenserats på kultursidor. I en uppmärksammad hyllning jämförde författaren och kritikern Stig Larsson henne med Klas Östergren. Samma precisa personteckning, enligt Stig Larsson, särskilt i skildringen av de kvinnliga gestalternas kompisskap.

– Inom underhållningskultur är kvinnor enormt endimensionella, säger Åsa Larsson. Vi märker det om någon skapar en bimbo med jättebomber – hon gestikulerar ett par superbröst – men i själva verket finns stereotyperna där hela tiden. Den goda morsan. Hustrun till den alkoholiserade kommissarien. Tonårsdottern som är trasslig men god i grunden.

– Det finns också tydliga no-no’s för kvinnor. Du kan inte vara en god kvinna och överge dina barn. I min andra bok ”Det blod som spillts” har karaktären Lisa svårt att älska sin unge.

Åsa Larsson kläcker sina karaktärer i gryningen. Hon dricker kaffe på kvällen. Vaknar vid tre. När barn och sambo sover ligger hon och tänker i sängen.

– Många andra författare säger att de aldrig kan använda sina nattidéer. Mina nattidéer är skitbra, säger hon.

Hon känns som en ovanlig författare. Debutant vid 35-årsåldern. Prestigelös. Om det skiter sig efter sjätteboken om -Rebecka Martinsson går Åsa Larsson tillbaka till skattejuridiken.

– Nu låter man ju inte klok, men skatterätt är faktiskt en rolig hjärnsysselsättning. Under alla otroligt detaljerade lagar och regler finns en struktur, ett system som ska fungera.

– Precis samma sak som att skriva deckare.

Åsa Larsson

Född: 1966 i Uppsala.

Familj: Sambon och barnen Stella, 6, och Leo, 3.

Bor: I Segerstad utanför Nyköping.

Bakgrund: Skattejurist som hoppade av när debutboken ”Solstorm” blev en succé och fick pris av Deckarakademin.

Favoritförfattare: Majgull Axelsson och Kerstin Ekman.

Just nu: Skriver på, och har viss ångest över, den tredje deckaren om juristen Rebecka Martinsson.

Kritiker om Åsa Larsson

”Finns det någon svensk kriminalförfattare som skriver lika sakligt sensuellt om skogslockelse, vargliv och vardagsmänniskor? Ingen av bästsäljarna, så mycket är klart. Bo Lundin, Sydsvenskan.

”Åsa Larssons röst liknar ingen annans och inte hennes självförtroende heller. Hon har skrivit fram ett underbart persongalleri av slagfärdiga och humoristiska typer, figurer som avslöjar både klass och kynne när de öppnar munnen.” Marie Peterson, Dagens Nyheter

”Det känns tydligt att Larsson tänker sig en hel serie böcker om den lite tjuriga och lite såriga advokaten Rebecka Martinsson. Tyvärr känns just det lite för tydligt i den andra boken – det är som om ett större bygge pågår, på bekostnad av det enskilda.” Jenny Tunedal, Aftonbladet

Relaterade artiklar

Författare: Björn af Kleen
Publicerad 18 juni 2005 09.25
Uppdaterad 18 juni 2005 09.25

Samtidigt
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu