Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Många domare är polispolitiker

Malmö.
Var fjärde polispolitiker i Skåne är också domare. De flesta dömer i brottmål.
– Jag tycker inte att rollerna är förenliga med tanke på den information vi får från polisen, säger Bengt Svensson (M), ordförande för Skånes polisstyrelse.
Annons:

Sydsvenskan har granskat alla nämndemän vid Skånes domstolar. 27 av dem sitter på dubbla stolar - alltså är med i polisnämnden i något av Skånes fem polisområden, eller i den länsövergripande polisstyrelsen. Av de 27 är 17 nämndemän i tingsrätt eller hovrätt och är med om att döma i brottmål.

Frågan om jäv är aktuell efter att flera stora rättegångar ifrågasatts:
* Dömde mördaren och serieskytten Peter Mangs advokater vill ha en ny rättegång sedan Sydsvenskan avslöjat att en av nämndemännen fått information om Mangsutredningen i polisnämnden.
* Ett narkotikamål på Gotland ifrågasätts på liknande grunder.
* Svea hovrätt har bestämt att det stora maffiamålet i Södertälje måste tas om eftersom en nämndeman satt på dubbla stolar.
Problemet är alltså att en polispolitiker riskerar sin domarobjektivitet, tar polisens parti eller laddas med fördomar genom informationen och diskussionen vid möten i nämnder eller styrelser.
– Polismyndighetens huvudsyssla är ju brottsutredningar och på våra möten läggs det ofta fram faktaunderlag som skulle kunna leda till intressekonflikter i rätten, säger polisstyrelsens ordförande Bengt Svensson (M).
Han är kommunalråd i Klippans kommun och själv nämndeman i Helsingborgs tingsrätt.
– Men inte i praktiken numera. När jag blev ordförande i polisstyrelsen kontaktade jag rätten och lämnade det uppdraget, säger han.
På det senaste mötet med polisstyrelsen, den 9 oktober, fick ledamöterna information om polisens arbete mot mc-gängen i södra Sverige. Föredragningen tog cirka 30 minuter. I samband med den bad Bengt Svensson ledamöterna att tänka över jävsrisken i mc-mål.
– När man har fått sån information är det inte lämpligt att ta den typen av mål som nämndeman, säger han.
Han pekar också på att polismän ofta förekommer i rätten, som vittnen eller åtalade. Även i de fallen finns en jävsrisk.
Den kan öka framöver: vid nästa möte i polisstyrelsen har ordföranden bett om information kring organiserade brottslingar utan mc-västar och "eventuella försök till nyetablering" av såna kriminella gäng.
Enligt en granskning av Sveriges television har 60 nämndemän i Sveriges tingsrätter och 15 i hovrätterna samtidigt haft uppdrag i polisstyrelse eller polisnämnd.  

Flera sorters domstolar

Nämndemän i svenska domstolar utses av de politiska partierna.
Brottmål: I tingsrätten dömer normalt tre nämndemän tillsammans med en juristdomare. I Hovrätten är tre juristdomare i majoritet mot två nämndemän.
Förvaltningsdomstol: I de flesta fall är det tre nämndemän som dömer tillsammans med en juristdomare.

Nämnder och styrelser

* I varje län finns en polisstyrelse. Polisstyrelsen i Skåne har tretton ordinarie ledamöter och tretton ersättare.
* I de tre storstadslänen finns lokala polisnämnder. Skåne har fem sådana, en per polisområde.
I respektive polisnämnd sitter nio ledamöter och nio ersättare.
* Poängen med styrelser och nämnder är att ge en politisk insyn i polisens verksamhet.

Så har vi gjort:

Vi har samkört Domstolsverkets listor över landets nämndemän med förteckningarna över politiskt tillsatta ledamöter i Skånes polisstyrelse och fem polisnämnder.108 personer fyller de totalt 116 platserna. Alltså sitter åtta personer i både polisstyrelse och polisnämnd.Av de 108 är 27 personer nämndemän - icke lagfarna domare.17 av dem i tingsrätt eller hovrätt.10 i förvaltningsrätten.

Relaterade artiklar
Annons:
Annons:

Författare: Joakim Palmkvist, Olle Lönnaeus
Publicerad 16 oktober 2012 17.57
Uppdaterad 16 oktober 2012 20.18

Annons:
Skåne
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

"Jag är nog lite osportslig"

Poddradio. Maria Gretzer om ridsport i veckans sportcast.

Toppnyheterna just nu