Den kallas ibland mördarbakterien eller köttätarbakterien, streptokock A-varianten som nu sprider sig i framför allt västra Skåne.
Sedan årsskiftet har 43 personer insjuknat allvarligt, varav elva med livshotande symptom. En multisjuk kvinna i 80-årsåldern har avlidit.
De flesta fallen har kommit under mars och april och de senaste två veckorna har antalet fall stegrats markant.
– Region Skåne har gått ut med information om den allvarliga situationen till samtliga akutmottagningar, infektionskliniker och till primärvården, säger den regionala chefsläkaren Åsa Hallgårde.
Sjukdomen kan ha ett mycket snabbt förlopp och därför går nu Smittskydd Skåne ut och även uppmanar allmänheten att vara uppmärksam på symptomen.
– Det är mycket viktigt att man får behandling i tid. Man ska inte vänta och se, säger smittskyddsläkaren Eva Gustafsson.
Värst drabbat är sjukhuset i Landskrona där fyra patienter som opererades för ljumskbråck i förra veckan lider av livshotande blodförgiftning. Tre av dem vårdas på intensivvårdsavdelningar.
Övriga 99 patienter som opererades under veckan försöker sjukhuset nu kontakta, informera och ge antibiotika.
Alla planerade operationer är inställda.
– Vi ser mycket allvarligt på det här och ställer in operationerna tills vi kan säkerställa att det inte finns en ökad risk. Vi tar prover på de anställda och tar in expertis utifrån för att kartlägga vårdkedjan och möjliga smittkällor, säger chefsläkaren Gunilla Nybell Lindahl på Landskrona lasarett.
Den dåliga nyheten med bakterien streptokock A är att den kan leda till livshotade tillstånd med vävnadsdöd och blodförgiftning. Dessutom kan den vara lömsk att diagnostisera.
Den goda nyheten är att ett fåtal blir sjuka och vid rätt diagnos hjälper antibiotika och kirurgi.
– Det avgörande är att man får behandlingen i tid. Känner man sig sjukare än aldrig förr och får riktig värk i kroppen så ska man söka akut. Man kan få svår smärta fastän ingenting syns på huden, vilket gör det lite lurigt, säger Eva Gustafsson.
I de fall bakterierna leder till blodförgiftning drabbas patienterna vanligtvis också av vävnadsdöd i musklerna.
– Då ska man operera tidigt och ta bort all död vävnad. Det minskar antalet bakterier som utsöndrar giftämnen, säger Åsa Hallgårde.
Trots utbrottet är det inte tal om en epidemi. Den som har en vanlig halsfluss behöver heller inte vara orolig.
– Det här är inget hot mot gemene man. Man kan tänka på att vara noggrann och tvätta händerna ofta, säger Eva Gustafsson.