Anja Gatu: Halta, lytta och segerdoftande

Anja Gatu - krönika.
Det var dagen efter match, och det märktes. Nilla Fischer haltade runt på stela ben och Lisa Dahlkvist hade på sig de magiska supertightsen – återhämtningsbyxor som säljs dyrt men som egentligen inte är så mycket mer än ett par hederliga stödstrumpor i form av tights.

En av de tydligaste minnesbilderna från kvällen innan dök upp. Hur laget samlades i ring för att dansa sin segerdans, och Fischer och Dahlkvist haltade ut mot den dansande ringen, hjälpligt stöttade av Madelaine Edlund. De hade sprungit tills de stupade, och nu sprang de inte längre.

Dagen efter kunde de stå på benen igen, även om minnet av kraftansträngningen var klart.

– I onsdags märkte man att vi gjorde som vi gjorde i fyrtiofem minuter, att vi sprang så mycket – men vi slog USA. Det håller inte att spela så i varje match, men ibland behövs det, sa Lisa Dahlqvist med lugn självklarhet.

Sverige har ett vapen som laget saknat i de senaste mästerskapen: en stark bänk. Några spelare på varje position, som skapar lugn och stabilitet. Sverige står inte och faller med en sträckning eller en avstängning. Inte ens lagkaptenen är oersättlig – då går den petade vice lagkaptenen in utan bitterhet men fylld av revanschlusta. Nilla Fischer själv förnekade att det skulle ha påverkat henne särskilt att hon inte fått spela från start i några matcher. Det räckte gott med att gå in inför storpublik för att spela mot USA om gruppsegern.

Men faktum kvarstår. Lisa Dahlkvist och Nilla Fischer kan springa slut på sig själva, trots att Caroline Seger är avstängd. Det finns två andra innermittfältare som kan gå in på slutet och hålla i matchen. De har en bit kvar till startelvan, Marie Hammarström och Linda Sembrant, men när det bara handlar om att gå in tjugo minuter och hålla i funkar de. Det räcker inte att ha elva eller tolv spelare som håller VM-nivå för ett lag med högre ambitioner än att göra ett okej gruppspel. Och det är en av de stora skillnaderna jämfört med 2007.

Det som framförallt oroat under våren – anfallarna och deras form – har nu börjat klarna. Josefin Öqvist är inte den mest strukturerade anfallaren i världen, men hon har fart, energi och vilja som tillsammans med Lotta Schelins tyngd gör det svenska anfallsparet riktigt jobbigt att möta.

Elvan tar form. Frågetecken rätas ut. Sverige är i kvartsfinal, har nått sitt uttalade mål med turneringen och det är dags för nya målsättningar. Laget har inte varit haussat i år, varken av sig själv eller av andra, utan har smygande kunnat höja sig steg för steg. Det var först efter segern mot USA som förväntningarna väcktes på allvar.

Och den känslan – att överraska snarare än att vara rädd för att göra svenska folket besviket – är en bra känsla. Fråga bara de svenska handbollsdamerna. Det börjar dofta som det gjorde under deras resa i Norge och Danmark i vintras.

29 läsare har reagerat på denna artikel.

72% är glada"

17% är likgiltiga"

0% är nyfikna

10% är arga


Hur reagerar du på "Anja Gatu: Halta, lytta och segerdoftande"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Anja Gatu
Publicerad 9 juli 2011 23.30
Uppdaterad 9 juli 2011 23.30

Mest läst av Anja Gatu
Anja Gatu - krönika
Sportbloggar
Läsarpulsen