Den verkliga festen var redan över

Anja Gatu - krönika.
Det var som att det redan hade tagit slut. Redan på förhand. Redan i fredags, när den där förbannade straffen tog i stolpen istället för att gå i mål.

På området mellan det gamla och det nya Stadion stod Magnus Nilsson i blågul matchtröja och med en ihopvikt svensk flagga i famnen. Han fick inte ta med den in, hur mycket han än ville. Finalen var till för att fira England och Tyskland, och även om de svenska semifinalisterna skulle hyllas i pausen fick inga svenska flaggor tas med in. Jag vet inte exakt hur många tyskar och engelsmän som satt på läktaren, det var kanske något tusental, men när det går att höra på läktaren vad spelarna säger till varandra är det ett tecken på något.

Det går inte att komma ifrån det: U21-EM har i första hand varit en svensk fest. Trycket har varit enormt på de svenska matcherna, tv-siffrorna höga och den där festen som vi drömde om fick vi verkligen. Men den var i första hand svensk, och det blev så tydligt när EM-finalen under långa stunder snarast liknade en tennismatch där publiken andäktigt höll tyst och applåderade stillsamt när något av lagen gjorde något exceptionellt bra.

Det kan också ha att göra med något annat. Sett över hela turneringen var England och Tyskland mästerskapets bästa lag – men de var inte de roligaste. Även där var EM främst en svensk fest. Det är inte direkt något vi är bortskämda med, men det här mästerskapet har Sverige stått för gladfotbollen, publikfrieriet och de spektakulära målen. Inte bara de spektakulära målen, förresten: Sverige har stått för de flesta målen. Trots en match mindre spelad än finallagen gjorde Sverige fyra mål fler.

En EM-final är en EM-final är en EM-final. Men en EM-final betyder inte automatiskt fantastisk fotboll. England imponerade riktigt ordentligt i en halvlek det här mästerskapet. Tyvärr råkade Sverige stå på den andra planhalvan just då. Mot Tyskland var Theo Walcott än en gång blek, mittbackarna som är stora som tjurar men mer träbenta än Petter Hansson blev bortvända och om inte Stuart Pearce förbannade Joe Harts försök till psykningar av de svenska spelarna under semifinalens straffläggning heter jag inte Anja.

Tyskar brukar hata när de blir kallade effektiva men jag vet inte om det går att kalla dem för annat än just det när de har sex skott på mål och fyra går in. Finalen var som en lektion i tysk fotboll, en uppvisning i hur perfekta anfall designas och fullföljs. Så mycket mer blev den inte. De tyska målen öppnade upp matchen som inledde så trevande, men det blev aldrig den jämna och öppna tillställning som jag hade hoppats på.

Innan guldkonfettin regnade över de tyska spelarna sprang de ett ärevarv med en stor banderoll med texten: "Tack så mycket Sverige". En artighetsgest, naturligtvis, men på många sätt kan arrangörerna vara nöjda med det mästerskap som nu är slut. Publikintresset har varit stort, allt har flutit lätt och smidigt och inga större misstag har begåtts. Utom ett. Kanske var det för att det var ett ungdomsmästerskap som arrangörerna inte tog lika allvarligt på publiksäkerheten som när det är större, vuxna mästerskap.

En streakare tog sig in på planen utan problem vid ett tillfälle, efter finalen sprang tonårskillar omkring på pressläktaren hursomhelst och när Sverige skulle möta Serbien hade inte arrangörerna någon kontroll alls över den serbiska klack som tryckt ihop sig bakom ett av målen, blockerat gångarna och ställt sig upp på planket som skiljer publiken från planen. Det resulterade i ett antal inkastade föremål, några som försökte ta sig in på planen när Serbien gjort mål och en bengal som slängdes in.

Ärligt talat: det kändes lite som när Vångavallens säkerhetsansvarige stod och var förvånad över att Göteborgs supportrar blivit så glada att säkerhetsstaketen brustit när Göteborg tagit ledningen. Vadå engagemang för fotboll? Inte U21-fotboll, väl?

Publiksiffrorna slog alla tidigare rekord och det är något som talar för Sverige när det ska avgöras var EM 2016 ska spelas. Hur publiken hanterades var en annan sak. Nu är det upp till Fotbollförbundet att övertyga Uefa om att misstagen var en engångsföreteelse – och att de kommer vara tillrättalagda om sju år.

Författare: Anja Gatu
Publicerad 29 juni 2009 23.58
Uppdaterad 29 juni 2009 23.58

Mest läst av Anja Gatu
Anja Gatu - krönika
Sportbloggar
Läsarpulsen